tanzanit czy szafir jaka jest różnica

Tanzanit czy szafir?

Na rynku pojawiło się sporo biżuterii z kamieniami o egzotycznie brzmiących nazwach. Jednym z nich jest tanzanit będący odmianą zoisytu. Minerał ten został odkryty w 1967 r. przez hinduskiego poszukiwacza kamieni szlachetnych Manuela de Souza w Tanzanii, w rejonie góry Kilimandżaro. Jego nazwę handlową nadała mu firma jubilerska Tiffany & Co z Nowego Jorku, a wypromowała go amerykańska aktorka Elizabeth Taylor.

 

Tanzanit jest ceniony za swoją fioletowo-niebieską barwę i na początku był nawet mylony z szafirem. Dzisiaj klienci nieraz stają przed dylematem co wybrać: tanzanit czy szafir?
Prawdą jest to, że każdy naturalny kamień szlachetny o wysokich parametrach będzie osiągał wysoką cenę, niezależnie od nazwy. Aby to obejść sklepy jubilerskie stosują niskiej jakości kamienie skupiając się na chwytliwych nazwach i niewiedzy klientów. W takiej sytuacji trudno jednoznacznie ocenić który kamień jest wart więcej. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że szafir ma jedną, zasadniczą przewagę nad tanzanitem. W tzw. skali Mohsa (od 1 do 10, gdzie twardość 10 ma diament, a 1 – talk) tanzanit ma twardość między 6 a 7. Co to oznacza w praktyce?

 

Z pewnością każdy z nas słyszał takie określenie jak szkło szafirowe. Jest to po prostu syntetyczny szafir, który docina się do odpowiednich wymiarów, a następnie osadza np. w zegarkach. Zarówno szafir syntetyczny jak i naturalny ma twardość 9. A zatem jest znacznie twardszy od tanzanitu, który można przyrównać do szkła mineralnego. Podczas codziennego użytkowania znacznie łatwiej zarysować szkło mineralne, o czym przekonałem się, gdy kupiłem sobie ładny zegarek, który dzisiaj leży gdzieś w szufladzie, ponieważ szkło dość mocno się porysowało od codziennego użytkowania. Mój następny zegarek był już ze szkłem szafirowym, które można zarysować tylko innym szafirem lub diamentem (najtwardszym w skali) i do dzisiaj jego tafla jest bez skazy.

 

Jak to się przekłada na biżuterię? Jeśli kupujemy wyrób, który ma posłużyć przez lata, lub nawet z pokolenia na pokolenie, warto zainwestować w jak najtrwalsze surowce, które przetrzymają próbę czasu. Szafir jest jednym z takich minerałów. Jeśli decydujemy się na tanzanit, najlepiej oprawić go w naszyjniku lub kolczykach, ponieważ nie są tak narażone na zużycie jak pierścionek, który nosi się na co dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *