BAZA WIEDZY

Dział ten zawiera krótkie teksty odpowiadające na szereg, nieraz kontrowersyjnych pytań, jakie można sobie zadań kupując biżuterię. W niektórych opisuję proces powstawania danego wyrobu. 

 

Zawarte tu artykuły pomagają sprawdzić wiedzę i dowiedzieć się wielu ciekawostek, których nie usłyszy się w sklepach jubilerskich.

kolia z szafirami i ametrynami w żółtym złocie 18k

Nieśmiertelna klasyka

Nieraz klasyka kojarzy się z czymś pospolitym i opatrzonym. Dla wielu to coś oczywistego, wręcz nadużywanego. Tego typu poglądy powodują, że znacząca część dzisiejszych projektantów odchodzi od klasyki i stara się wyznaczać nowe trendy we wszystkich dziedzinach sztuki. Z jakim skutkiem?

Czytaj dalej »
cejloński szafir w kolorze royal blue z certyfikatem instytutu GIT

Jak wyceniane są kamienie szlachetne?

Każdemu, kto choć odrobinę interesuje się biżuterią, wartość kamieni szlachetnych kojarzy się z takimi parametrami, jak waga, średnica, czystość, barwa i szlif. Dwie pierwsze wartości wydają się mieć oczywisty wpływ na cenę. Przy pozostałych czynnikach sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

Czytaj dalej »
Biżuteria inwestycyjna z brylantami

Czy warto inwestować w biżuterię?

Do tej pory wiele osób w Polsce kupowało drogą biżuterię dwa razy w życiu: kiedy się zaręczały i kiedy się żeniły. W pozostałych wypadkach, takich jak rocznice czy inne okazje, wystarczała srebrna zawieszka w zgrabnym pudełku, nabyta w którymś z salonów jubilerskich. Ostatnio widać jednak zmianę. Coraz więcej ludzi gromadzi oszczędności i szuka korzystnych inwestycji.

Czytaj dalej »
czym sa karaty

Czym są karaty?

Kiedy zastanawiamy się nad zakupem biżuterii, w pierwszym momencie skupiamy się na kształcie, kolorach oraz użytym materiale. Jednakże po chwili przyglądamy się bardziej szczegółowym parametrom. I tu pojawiają się tajemnicze karaty. Czym one są i jak mogą pomóc nam w ocenie danego wyrobu?

Czytaj dalej »
tanzanit czy szafir jaka jest różnica

Na zaręczyny: tanzanit czy szafir?

Na rynku pojawiło się sporo biżuterii z kamieniami o egzotycznie brzmiących nazwach. Jednym z nich jest tanzanit będący odmianą zoisytu, ceniony za swoją fioletowo-niebieską barwę. Dzisiaj klienci nieraz stają przed dylematem co wybrać: tanzanit czy szafir? Minerał ten został odkryty w 1967 r. przez hinduskiego poszukiwacza kamieni szlachetnych Manuela de Souza w Tanzanii, w rejonie góry Kilimandżaro. Na początku Tanzanit był mylony z szafirem. Jednak z czasem dokonano klasyfikacji, nazwę handlową nadała mu firma jubilerska Tiffany & Co z Nowego Jorku, a wypromowała go amerykańska aktorka Elizabeth Taylor. Ile jest wart tanzanit? Prawdą jest to, że każdy naturalny kamień szlachetny o wysokich parametrach

Czytaj dalej »
diament-brylant-0.50ct

Jak to jest z tymi diamentami?

Kiedyś aby się pobrać wystarczyło wyznać sobie miłość. I po sprawie! Dzisiaj sytuacja się nieco skomplikowała. Wszystko dzięki prawdopodobnie najlepszej kampanii reklamowej w dziejach, która została przeprowadzona w 1938 r. przez korporację De Beers, zajmującą się wydobyciem i sprzedażą diamentów.

Czytaj dalej »
czym-jest-biale-zloto

Czym jest białe złoto?

Dawniej białe złoto było egzotycznym materiałem dostępnym wyłącznie dla elit. Dzisiaj można je spotkać w każdym sklepie jubilerskim. Niestety, przeważnie jest to tylko nazwa handlowa. Obecnie większość dużych firm złotniczych nadużywa tego określenia, aby ukryć to, co tak naprawdę sprzedają.

Czytaj dalej »

 

 

ZOBACZ TEŻ

poetycką serię tekstów o biżuterii.