czym-jest-biale-zloto

Czym jest białe złoto?

Dawniej białe złoto było egzotycznym materiałem dostępnym wyłącznie dla elit. Dzisiaj można je spotkać w każdym sklepie jubilerskim. Niestety, przeważnie jest to tylko nazwa handlowa. Obecnie większość dużych firm złotniczych nadużywa tego określenia, aby ukryć to, co tak naprawdę sprzedają.

Powszechną praktyką jest sporządzanie stopu złota w kolorze bliżej nieokreślonym, który jest tańszy i ułatwia odlewanie (chyba nikt już dziś nie ma złudzeń, że w sieciówkach biżuterii nie robi się ręcznie tylko maszynowo – przeważnie w Chinach). Następnie gotowe wyroby pokrywa się galwanicznie powłoką rodu (metalu z rodziny platynowców), która ma za zadanie dawać “efekt białego złota”. Niestety z czasem powłoka rodu ściera się i ujawniając właściwy stop, który z bielą ma niewiele wspólnego, a do tego może powodować alergię.

Czym w takim razie jest prawdziwe białe złoto z czasów, gdy, aby wykonać jakiś klejnot, trzeba było usiąść do stołu i użyć intelektu oraz siły rąk?

To rodzaj stopu, w którego skład wchodzi metal odbarwiający całość na biały kolor. Do czystego złota dodaje się palladu (metalu używanego m.in. w statkach kosmicznych), który jest bielszy nawet od platyny. Stąd też wzięła się inna nazwa dla tego stopu – białe złoto szlachetne. Jego zaletą jest fakt, że kosztuje mniej niż kruszec, z którym tak często jest porównywany.

Materiał ten jest ceniony nie tylko za swoje właściwości, ale też za prestiż. W dużych sieciach sklepów jubilerskich biżuteria wykonana z tego kruszcu osiąga bardzo wysokie ceny. Dlatego przed zakupem biżuterii z “białego złota” warto się zastanowić, czy nie lepiej trochę dołożyć i kupić wyrób z białego złota palladowego.