pierścionek z opalem w białym złocie z brylantami

Opal: król kolorów

Ponieważ mieni się barwami wszystkich klejnotów, Rzymianie uważali go za najcenniejszy kamień szlachetny. Pisarze porównywali go do galaktyk, sztucznych ogni i wulkanów, a do dzisiaj kojarzony jest z nadzieją, nieskazitelnością i prawdą. Mimo swoich niesamowitych właściwości opal szlachetny został odkryty stosunkowo późno. Pierwsze wzmianki o nim pojawiły się pod koniec istnienia starożytnej Grecji. Jego nazwa pochodzi najprawdopodobniej od sanskryckiego słowa upala oznaczającego cenny kamień.

Lśniące barwy mieniące się w opalu czynią go absolutnie wyjątkowym. Skąd bierze się ta oszałamiająca gra kolorów? Opal jest formą stwardniałego dwutlenku krzemu, który wcześniej miał postać żelu. W wyniku zmiany stanu skupienia woda zostaje uwięziona w drobnych przestrzeniach tworzących uporządkowane skupiska wywołujące przeróżne zjawiska optyczne. To właśnie one są źródłem efektów barwnych, mieniących się niczym kalejdoskop.

Obecnie opal szlachetny jest jednym z najbardziej pożądanych minerałów. Z tego powodu pada ofiarą różnych ingerencji, które mają poprawić trwałość, czystość lub masę, ale w gruncie rzeczy obniżają jego wartość – zwłaszcza, gdy praktyki te nie zostaną ujawnione nabywcy. Takie zawirowania na rynku powodują, że znalezienie w pełni naturalnego minerału stanowi spore wyzwanie.

Najpiękniejsze opale pochodzą z Australii i Etiopii. Właśnie tam zacząłem poszukiwania kamienia do wyjątkowego projektu. Po kilku tygodniach udało mi się uzyskać kontakt z brokerem posiadającym klejnoty z legendarnej kopalni Welo w Etiopii. Po negocjacjach nabyłem od niego piękny, naturalny opal o masie 5.5 ct, który od razu po dokonaniu zakupu został skierowany do certyfikacji, mającej na celu potwierdzenie jego autentyczności. Odetchnąłem z ulgą, gdy okazało się, że kamień jest naturalny, a ja zyskałem nowego dostawcę. Następny etap stanowił już czystą przyjemność. Opal został oprawiony w pierścionku ozdobionym grawerowanym motywem roślinnym, okraszonym dodatkowymi diamentami. Całość została wykonana ręcznie w białym złocie.