tanzanit czy szafir jaka jest różnica

Na zaręczyny: tanzanit czy szafir?

Na rynku pojawiło się sporo biżuterii z kamieniami o egzotycznie brzmiących nazwach. Jednym z nich jest tanzanit będący odmianą zoisytu. Minerał ten został odkryty w 1967 r. przez hinduskiego poszukiwacza kamieni szlachetnych Manuela de Souza w Tanzanii, w rejonie góry Kilimandżaro. Jego nazwę handlową nadała mu firma jubilerska Tiffany & Co z Nowego Jorku, a wypromowała go amerykańska aktorka Elizabeth Taylor.

Tanzanit jest ceniony za swoją fioletowo-niebieską barwę i na początku był nawet mylony z szafirem. Dzisiaj klienci nieraz stają przed dylematem co wybrać: tanzanit czy szafir?

Prawdą jest to, że każdy naturalny kamień szlachetny o wysokich parametrach będzie osiągał wysoką cenę, niezależnie od nazwy. Aby to obejść w wielu sklepach stosuje się niskiej jakości kamienie – o bladej lub prawie czarnej barwie, nieprzejrzyste lub rekonstruowane. W takiej sytuacji trudno jednoznacznie ocenić, który kamień jest wart więcej. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że szafir ma jedną, zasadniczą przewagę nad tanzanitem. W tzw. skali Mohsa (od 1 do 10, gdzie twardość 10 ma diament, a 1 – talk) tanzanit ma twardość między 6 a 7. Co to oznacza w praktyce?

Z pewnością każdy z nas słyszał takie określenie jak szkło szafirowe. Jest to po prostu syntetyczny szafir, który docina się do odpowiednich wymiarów, a następnie osadza np. w zegarkach. Zarówno szafir syntetyczny jak i naturalny ma twardość 9. A zatem jest znacznie twardszy od tanzanitu, który można przyrównać do szkła mineralnego. Podczas codziennego użytkowania znacznie łatwiej zarysować szkło mineralne, o czym przekonałem się, gdy kupiłem sobie ładny, sportowy zegarek, który dzisiaj leży gdzieś w szufladzie, ponieważ szkło dość mocno się porysowało od codziennego użytkowania. Mój następny zegarek był już ze szkłem szafirowym, które można zarysować tylko innym szafirem lub diamentem (najtwardszym w skali) i do dzisiaj jego tafla jest bez skazy.

Jak to się przekłada na biżuterię? Jeśli kupujemy pierścionek do noszenia na co dzień i ma on posłużyć przez lata, lub nawet z pokolenia, warto zainwestować w jak najtrwalsze surowce, które przetrzymają próbę czasu. Szafir jest jednym z takich minerałów. Jeśli decydujemy się na tanzanit, najlepiej oprawić go w naszyjniku lub kolczykach, ponieważ nie są tak narażone na zużycie jak pierścionek, który nosi się na co dzień.