tanzanit czy szafir jaka jest różnica

Na zaręczyny: tanzanit czy szafir?

Na rynku pojawiło się sporo biżuterii z kamieniami o egzotycznie brzmiących nazwach. Jednym z nich jest tanzanit będący odmianą zoisytu, ceniony za swoją fioletowo-niebieską barwę. Dzisiaj klienci nieraz stają przed dylematem co wybrać: tanzanit czy szafir?

Minerał ten został odkryty w 1967 r. przez hinduskiego poszukiwacza kamieni szlachetnych Manuela de Souza w Tanzanii, w rejonie góry Kilimandżaro. Na początku Tanzanit był mylony z szafirem. Jednak z czasem dokonano klasyfikacji, nazwę handlową nadała mu firma jubilerska Tiffany & Co z Nowego Jorku, a wypromowała go amerykańska aktorka Elizabeth Taylor.

Ile jest wart tanzanit?

Prawdą jest to, że każdy naturalny kamień szlachetny o wysokich parametrach będzie osiągał wysoką cenę, niezależnie od nazwy. Dodatkowo w minerale tym zachodzi zjawisko plechroizmu, objawiające się tym, że pod wpływem światła wpadającego do kamienia mieni się on kolorem niebieskim na zmianę z fioletowym. Fenomen ten dodaje mu wyjątkowego blasku, który ma również duży wpływ na cenę. Aby to obejść w wielu sklepach stosuje się niskiej jakości kamienie – o bladej lub prawie czarnej barwie, nieprzejrzyste lub rekonstruowane. Klient nic nie podejrzewając wychodzi z założenia, że kamienie po prostu takie są i nie ma alternatywy.

Pierścionek z szafirem czy tanzanitem?

Okazuje się jednak, że zarówno szafir jak i tanzanit potrafią mieć piękną, równomiernie wysyconą barwę, wysoką czystość, a wszystkie te parametry podkreśla wspaniały szlif. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że szafir ma jedną, zasadniczą przewagę nad tanzanitem. W tzw. skali Mohsa (od 1 do 10, gdzie twardość 10 ma diament, a 1 – talk) tanzanit ma twardość między 6 a 7. Co to oznacza w praktyce?

Z pewnością każdy z nas słyszał takie określenie jak szkło szafirowe. Jest to po prostu syntetyczny szafir, który docina się do odpowiednich wymiarów, a następnie osadza np. w zegarkach. Zarówno szafir syntetyczny jak i naturalny ma twardość 9. A zatem jest znacznie twardszy od tanzanitu, który można przyrównać do szkła mineralnego. Podczas codziennego użytkowania znacznie łatwiej zarysować szkło mineralne, o czym przekonałem się, gdy kupiłem sobie ładny, sportowy zegarek, który dzisiaj leży gdzieś w szufladzie, ponieważ szkło dość mocno się porysowało od codziennego użytkowania. Mój następny zegarek był już ze szkłem szafirowym, które można zarysować tylko innym szafirem lub diamentem (najtwardszym w skali) i do dzisiaj jego tafla jest bez skazy.

Nie tylko piękny ale też praktyczny

Jak to się przekłada na biżuterię? Jeśli kupujemy pierścionek do noszenia na co dzień, co ma miejsce przy biżuterii zaręczynowej, a ma on posłużyć przez lata, lub nawet z pokolenia, warto zainwestować w jak najtrwalsze surowce, które przetrzymają próbę czasu. Szafir jest jednym z takich minerałów. Jeśli decydujemy się na tanzanit, najlepiej oprawić go w naszyjniku lub kolczykach, ponieważ nie są tak narażone na zużycie jak pierścionek, który nosi się na co dzień.

Z przyjemnością i namaszczeniem staram się wychodzić na przeciw oczekiwaniom klientów i odpowiadać na zapotrzebowanie na najlepsze minerały na świecie. Każdy ma swoje unikatowe właściwości, które odpowiednio wyeksponowane w pięknej formie złotniczej eksponującej jego walory uwalniają ogromny potencjał klejnotu. Aby podjąć odpowiednią decyzję dotyczącą wyboru kamieni, warto skorzystać z fachowego doradztwa, które zminimalizuje ryzyko praktyczne i inwestycyjne, natomiast spowoduje, że kupiony klejnot będzie jeszcze cenniejszy.