pierśćionek z zowiem - karetta

Karetta

Zaręczyny w egzotycznym zakątku to niezwykle romantyczny akcent. Takie miejsca potrafią przywodzić na myśl różne skojarzenia. Nieraz wykonany przeze mnie projekt, nawiązujący do rajskiej podróży, wymaga sporej ilości informacji. Czasem jednak wystarczy jedno słowo, które przeniesione na papier, a następnie ożywione w złocie, okraszonym cennymi kamieniami, na zawsze będzie przywodziło na myśl takie wspaniałe chwile. 

Karetta – to odmiana morskiego żółwia występującego w ciepłych oceanach. Gdy otrzymałem zlecenie na zaprojektowanie i wykonanie pierścionka, którego motywem był ów gatunek z ciekawości zrobiłem małe dochodzenie. Historia życia tego stworzenia okazała się absolutnie niesamowita! Po wylęgnięciu się wyrusza ono w niezwykłą podróż, której trasa liczy nawet 13 000 kilometrów, by po latach wrócić na plażę, gdzie niegdyś się wykluło.

Jak taki fascynujący wyczyn powiązać z symboliką zaręczynową? Zacząłem naturalnie od kartki i ołówka. Po wyczerpującej analizie form i proporcji powstała ostateczna koncepcja przedstawiona klientowi. Następnie skontaktowałem się z amerykańskim brokerem mającym dostęp do kopalni w Lemshuko (Tanzania), z której pochodzi egzotyczny minerał o nazwie tsaworyt, pod wieloma względami przewyższający szmaragd. Gdy wybrany kamień dotarł do mojej pracowni koncepcja zaczęła ożywiać.

W Anglii znalazłem firmę sprzedającą akwamaryn, który miał posłużyć za oczy żółwika – o średnicy 1 mm. Po otrzymaniu kolejnej przesyłki dobrałem odpowiedniej wielkości brylanty, ułożone wokół głównego kamienia w kształcie łezki. Tak dobrana kompozycja została, na życzenie klienta, oprawiona w żółtym złocie.