Kolczyki na zamówienie

Przekłuwanie uszu jest najstarszą formą dekorowania ciała, sięgającą do początków historii człowieka. Złote i srebrne kolczyki były szeroko rozpowszechnione w cywilizacji minojskiej (2000-1600 r. p.n.e.), w obszarze Morza Śródziemnego. Przykłady można dostrzec na dobrze zachowanych freskach z Wysp Egejskich (Santorini, Grecja).

Kolczyki wiszące czy przy uchu?

Przy uchu czy wiszące? To pierwsze pytanie, które pojawią się przy zakupie tego typu biżuterii. Kolczyki wiszące zawsze bardziej zwracają uwagę. Pod wpływem ruchu głową i nieustannej zmiany kątów padania światła cały czas dają o sobie znać. Z kolei kolczyki do ucha, na przykład z pojedynczym kamieniem, nadają twarzy bardziej minimalistycznego wyrazu. Właśnie dlatego w świecie biznesu i polityki często pojawiają się kolczyki oszczędne w formie. Bogate, kolorowe kompozycje dominują bankiety i huczne przyjęcia towarzyszące np. festiwalom filmowym. Takie wymyślne, bardziej złożone ozdoby opisują dynamiczne cechy charakteru, dodają uroku i powabu w blasku fleszy, oraz podkreślają indywidualizm.

Nie tylko kolczyki z diamentami

Pojedynczy kolczyk rybka z czarnym diamentem i perłami w białym złocie i tytanie

Kolczyki dają wyjątkową sposobność wykorzystania bardziej delikatnych materiałów, które w pierścionku mogłyby się porysować lub ulec uszkodzeniu. Ptasie pióra, skrzydła motyli, czy kolorowy tytan (jak w wypadku kolczyka na zdjęciu) to tylko niektóre dodatki, które można połączyć z kamieniami szlachetnymi bez ryzyka przetarcia. Podobnie wygląda kwestia doboru samych kamieni. Na przykład kolczyki z koralem, uzupełnione perłami stanowią wyjątkowe połączenie, które w wypadku pierścionka byłoby znacznie mniej atrakcyjne pod względem użytkowym. Dlatego w pierścionkach przeważnie zalecam twardsze minerały, które będą odporne na zarysowania takie jak beryle czy korundy. W kolczykach natomiast można z powodzeniem zastosować miękkie minerały, takie jak np. lapis lazuri, czy wielobarwny kwarc wyrzeźbiony w ażurową, delikatną mozaikę. Dlatego zanim zapadnie decyzja o zakupie kolczyków z diamentami warto pomyśleć o wzbogaceniu kompozycji odrobiną egzotyki. 

Historia noszenia kolczyków

historia kolczyków

Ewidentnym przykładem noszenia kolczyków jest też zapis Biblijny. W Księdze Wyjścia 32:1-4 (1513 r. p.n.e.), gdy Mojżesz nie długo nie wracał z góry Synaj, Izraelici postanowili zrobić sobie złotego bożka. W tym celu mieli przynieść między innymi złote kolczyki, zagarnięte Egipcjanom po 10 plagach.

Różnorodność form i kształtów kolczyków

Historia starożytna, średniowieczne i renesansowe dzieła sztuki, monarchowie, czy obecnie celebryci dowodzą, że kolczyki stanowią kulturowe dziedzictwo wszystkich epok. Niewykluczone, że właśnie z tego powodu w biżuterii do ucha można dostrzec największą różnorodność form i kształtów: od malutkich wtyczek do ucha poprzez koła i inne kształty geometryczne, czy też nawiązania do świata natury, a skończywszy na bogatych formach splecionych w wiszące girlandy. 

Skontaktuj się ze mną

Adres:

Wrocławski Park Biznesu
ul. Bierutowska 57-59
51-317 Wrocław

Napisz do mnie i zrealizujmy wspólnie wyjątkowy projekt.
    Na podstawie budżetu dopasowuję możliwy zakres projektu i materiały, które możemy wykorzystać.