Kwiat ostróżki Naszyjnik – żółte złoto 585 (14k), tanzanit, brylanty

Kwiat Ostróżki, czyli naszyjnik z tanzanitem i brylantami

W 1967 w północnej Tanzanii pewien członek plemienia Masajów natknął się na wystające z ziemi intensywnie niebieskie kryształy. Specjaliści podejrzewali, że odkryto wówczas nowy depozyt szafirów. Jednak po dokładniejszym zbadaniu próbek okazało się, że jest to nieznany dotąd minerał o barwie zbliżonej do szafiru, jednak cechujący się wysokim współczynnikiem pleochroizmu – zjawiska zmiany koloru w zależności od polaryzacji światła przechodzącego przez kryształ, dającego w tym wypadku efekt przemiany barwy niebieskiej w fioletową.

 
To właśnie zdumiewające zjawisko pleochroizmu powoduje, że tanzanit jest wyjątkowym kamieniem, który nadaje biżuterii tajemniczego, a zarazem bajkowego wyrazu. Aby w pełni wykorzystać ten potencjał, przygotowałem projekt naszyjnika w kształcie kwiatu ostróżki. Jest to roślina, która w zależności od rejonu występowania ma albo niebieskie, albo fioletowe płatki. Proces rozpocząłem od przygotowania rysunku, w którym centralny kwiat otoczony jest ogniwami w kształcie liści, okraszonych dodatkowo kamieniami występującymi w centralnej oprawie. Tanzanit do tego projektu został kupiony w kopalni znajdującej się na terenie legendarnego Merelani Hills, gdzie minerał został odkryty. Następnie surowiec przebył długą drogę do Dżajpuru w Indiach, będącego dzisiejszą stolicą szlifierzy kamieni kolorowych. Tam surowe minerały zostały przeistoczone w klejnoty o brylantowych proporcjach, a następnie wysłane do mojej pracowni.

 
Kolejnym etapem było dobranie kompletu brylantów i oprawienie wszystkich kamieni w żółtym złocie. Cały proces od rysunku do gotowego wyrobu zajął kilkanaście tygodni, jednak efekt końcowy przerósł oczekiwania klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *