Pierścionki na zamówienie

Dawniej złoty pierścionek był oznaką luksusu. Taka biżuteria świadczyła o zamożności, a nawet sporej władzy. Aby wejść w jej posiadanie trzeba było nie tylko mieć worek dukatów, ale też spore koneksje. Korzystanie z usług złotnika było w tamtych czasach zarezerwowane dla elit – władców świeckich i kleru. Dzisiaj wiele się zmieniło. Wystarczy kilkaset polskich nowych złotych, aby kupić złoty pierścionek w galerii handlowej tuż za rogiem. Czy w dobie, gdy każdy człowiek jest gwiazdą Instagrama status biżuterii zmienił się z insygniów splendoru w modowy smaczek?

Szlachetna biżuteria świadczy o statusie społecznym

Pierścionek z Birmańskim Spinelem

Patrząc na profile dzisiejszych artystów promujących minimalistyczne pierścionki tak mogłoby się wydawać. Warto jednak przyjrzeć się innym dziedzinom sztuki. Czy można powiedzieć, że muzyka klasyczna dzisiaj straciła na znaczeniu i nikt jej już nie słucha? Przecież jest tyle nowoczesnego  grania. Jak to się w takim razie stało, że muzyka klasyczna przetrwała tyle czasu? Epoki się zmieniają, ale luksus od zawsze był i jest luksusem. Muzyki klasycznej elity słuchały kiedyś i słuchają teraz. Dlaczego? Ponieważ to co doskonałe jest wieczne i przetrwało próbę czasu. Podobnie jest z biżuterią. Wyroby określane mianem high jewelry (polski odpowiednik biżuteria szlachetna) podobnie jak kiedyś, świadczą o statusie społecznym i władzy. Wystarczy przyjrzeć się bliżej festiwalowi w Cannes lub Oscarom. Nikt tam nie nosi pierścionków za kilkaset pln. Każda gwiazda ma swój piękny komplet, którego zwieńczeniem jest zawsze pierścionek z diamentem, szafirem, rubinem lub innym kamieniem szlachetnym wielkości śliwki. A co powiedzieć o świecie polityki? Wydawałoby się, że ten krąg zdominowany jest przez mężczyzn. Jednak gdy w obiektywie pojawiają się ich żony od razu rzuca się w oczy ich zamiłowanie do luksusowej biżuterii. 

Zakup biżuterii inwestycyjnej

pierscionek z rozowego zlota 750

Jaki z tego wniosek? Choć czasy się zmieniły, zakup biżuterii inwestycyjnej takiej jak złoty pierścionek wysadzany rzadkimi klejnotami zawsze będzie nawiązywał do statusu społecznego. Świadczy o wyrafinowanym guście, którego nie da się zaspokoić w galerii za rogiem, nawet gdyby na reklamach była największa gwiazda pudelka. Szlachetna biżuteria podkreśla kobiecość, dodaje pewności siebie i wyraża emocje. Tymczasem biżuteria modowa jest jak parę lat temu tamagochi. Takie popularne! Ciekawe kto dzisiaj pamięta co to było??

Przepis na szlachetny pierścionek

pierścionek z różowym diamentem

W takim razie jaki jest przepis na biżuterię szlachetną? Oczywiście wiele zależy od założeń projektowych i budżetu. Istnieją jednak uniwersalne zasady, które pomagają się zainspirować i wytyczyć cel. Pierścionek z diamentem, wydaje się oczywistym wyborem. Nawet osadzony w pojedynkę bije niepowtarzalnym blaskiem, który przykuwa wzrok nawet z dużej odległości. I to jest minimalizm – ale nie prymitywizm. Oprawienie kosztownego kamienia zawsze wiąże się z zaufaniem, wiedzą i biegłością. W takich cechach nie ma nic prymitywnego. Kompozycję można wzbogacić dodając do głównego klejnotu kamienie uzupełniające. Przez lata projektowałem wiele wzorów. Od klasycznych aureol, przez kompozycje kwiatowe, a skończywszy na nowoczesnych formach okraszonych wieloma malutkimi diamentami tworzącymi wymyślne mozaiki. Pierścionek z diamentem jest uniwersalny. Pasuje kolorystycznie do każdej stylizacji i doskonale będzie się prezentował na każdym bankiecie. Istnieją jednak pewne minusy biżuterii z brylantami. Jednym z nich jest cena. Diamenty są bardzo kosztowne, zwłaszcza te kolorowy (na zdjęciu różowy). Wynika to z rosnących kosztów wydobycia oraz budowy rynku.

Pierścionek z szafirem royal blue

W takim razie co ma mniejszą dostępność od diamentów? Pierścionek z szafirem o wysokich parametrach to bardziej wyrafinowany wybór. W przeciwieństwie do diamentów, przy których wystarczy 1-2 telefony do odpowiedniego brokera, poszukiwanie wysokiej klasy szafiru jest procesem znacznie bardziej złożonym i czasochłonnym. W kolorowym kamieniu łatwiej ukryć niedoskonałości. Rynek jest bardzo ciasny i ściśle bazuje na zaufaniu. Znalezienie odpowiedniego klejnotu wymaga więc, podobnie jak kiedyś, koneksji i sporej wiedzy. Kolor kamienia nawiązuje do prawdy, szczerości i wierności. Od zawsze barwa ta dekorowała szaty władców religijnych i politycznych od stuleci. Nie bez przyczyny najlepszy dla szafirów odcień, głęboki błękit nazywany jest w środowisku gemmologicznym royal blue

Pieścionek z rubinem

Podobnie jest z czerwonym kuzynem szafiru. Pierścionek z rubinem świadczy o zdecydowaniu ale też temperamencie. Przywodzi na myśl skrajnie silne emocje – miłość i gniew. Odcień kamienia od starożytności kojarzył się też z krwią i siłą życiową. Może dlatego rubiny o barwie krwi gołębiej osiągają niebotyczne sumy. W przeciwieństwie do diamentów takie klejnoty są bardzo trudno dostępne. Zapotrzebowanie na nie jest nawet większe niż kiedyś. Jako symbol namiętności pierścionek z rubinem stanowi idealny romantyczny prezent. 

Jaki kamień wybrać do pierścionka?

W takim razie na co się zdecydować? Najlepiej na wszystko, choć może nie od razu. Niezależnie czy pierwszym wyborem będzie pierścionek z szafirem, rubinem czy brylantem, warto dywersyfikować zarówno portfel inwestycyjny jak i odpowiedni akcent na wyjątkowy wieczór. Z czasem warto powiększyć kolekcję o dodatkowe kolory i kształty. Każdy rzadki kamień szlachetny ma w sobie zawartą wyjątkową historię, która w wyjątkowym wyrobie zamienia się w poezję.

Skontaktuj się ze mną

Adres:

Wrocławski Park Biznesu
ul. Bierutowska 57-59
51-317 Wrocław

Napisz do mnie i zrealizujmy wspólnie wyjątkowy projekt.
    Na podstawie budżetu dopasowuję możliwy zakres projektu i materiały, które możemy wykorzystać.