Pierścionek węże z turmalinem
pierścionki

Pierścionek Wezuwiusz

Autor: Piotr Zieliński

Pompeje to jedno z najlepiej zachowanych miast, łączących nas ze starożytnością. Położone było w regionie dzisiejszej Kampanii we Włoszech. W III i II wieku p.n.e. przeżywało okres dynamicznego rozwoju, będąc jednym z najważniejszych portów w regionie.

W tym czasie powstały m.in. łaźnie czy amfiteatr. W mieście żyło wielu bogatych Rzymian, którzy posiadali tu swoje okazałe posiadłości letnie. Charakterystycznym motywem Pompejów były węże, które pojawiały się na rozmaitych elementach architektury i malarstwa ściennego. Miały się kojarzyć z dobrobytem i pomyślnością.

Pierścionek zaręczynowy z wężami

"Starożytni mieli zaledwie mgliste pojęcie o wulkanicznym charakterze Wezuwiusza i zwykli uważać go tylko za zieloną górę, porośniętą gęstym lasem, a tu i ówdzie uroczymi winnicami” — czytamy w książce “Pompei”. Ale 24 sierpnia 79 roku n.e. po latach milczenia wulkan przemówił z ogromną siłą, zrównując miasto z ziemią.

Wydarzenia, które rozegrały się tam prawie 2000 lat temu, można by potraktować jako zamierzchłe dzieje. Niemniej jednak pod wieloma względami przypominają sytuację, w jakiej znalazł się dzisiaj cały rodzaj ludzki.

Pierścionek z wężami na zamówienie

Pierścionek, który zaprojektowałem dla Pana Przemysława, ma głęboką symbolikę. Podkreśla on nie tylko siłę natury, ale też skłania do refleksji nad tym, co dla nas jest ważne. Główny kamień stanowi zmiennobarwny turmalin symbolizujący spienioną magmę. Osadzony został w architektonicznej oprawie z wierzchołkiem przypominającym szczyt wulkanu. Całość oplatają węże płynnie przechodzące w formę obrączki.

Pierścionek z motywem węża

Powrót