Образование

Что такое белое золото?

Autor: Piotr Zieliński

В прошлом белое золото было экзотическим материалом, доступным только для избранных. Сегодня его можно найти в любом ювелирном магазине. К сожалению, обычно это только торговое название. Большинство крупных ювелиров сегодня неправильно используют этот термин, чтобы скрыть то, что они продают на самом деле.

Biżuteryjne Tesco

Powszechną praktyką jest sporządzanie stopu złota w kolorze bliżej nieokreślonym, który jest tańszy i ułatwia odlewanie (chyba nikt już dziś nie ma złudzeń, że w sieciówkach biżuterii nie robi się ręcznie tylko maszynowo – przeważnie w Chinach). Następnie gotowe wyroby pokrywa się galwanicznie powłoką rodu (metalu z rodziny platynowców), która ma za zadanie dawać “efekt białego złota”. Niestety z czasem powłoka rodu ściera się i ujawniając właściwy stop, który z bielą ma niewiele wspólnego, a do tego może powodować alergię. Ale czemu tu się dziwić? Wyroby tego typu mają gwarancję 2 lata – i tyle właśnie mają wytrzymać. Zrozumiałe zatem jest, że przy produkcji idzie się na skróty, aby było jak najtaniej i jak najszybciej.

Pierścionek z sieciówki po dwóch latach użytkowania.

Białe złoto szlachetne

Czym w takim razie jest prawdziwe białe złoto z czasów, gdy, aby wykonać jakiś klejnot, trzeba było usiąść do stołu i użyć intelektu oraz siły rąk? To rodzaj stopu, w którego skład wchodzi metal odbarwiający całość na biały kolor. Do czystego złota dodaje się palladu (metalu używanego m.in. w statkach kosmicznych), który jest bielszy nawet od platyny. Stąd też wzięła się inna nazwa dla tego stopu – białe złoto szlachetne. Jego zaletą jest fakt, że kosztuje mniej niż kruszec, z którym tak często jest porównywany, oraz jest łatwiej zbywalny.

Dopóki ktoś nie posłuży się spektrometrem, badanie platyny może nastręczyć trudności. Przykładowo istnieją świetnie sporządzone podróbki zawierające inny skład. Tym czasem w wypadku złota sprawa jest dość prosta i w razie konieczności upłynnienia kapitału, każdy diler przyjmie nas z otwartymi rękami.

Właściwości fizyczne

Białe złoto palladowe jest cenione nie tylko za swoje cechy, ale też za prestiż. W dużych sieciach sklepów jubilerskich biżuteria wykonana z tego kruszcu osiąga bardzo wysokie ceny. Ma on wysoką temperaturę topnienia i praca z nim wymaga sporego doświadczenia. W Polsce zaledwie kilka firm podejmuje się pracy z tym kruszcem. Jednak z różnym skutkiem. Najczęściej błąd polega na źle dobranej proporcji stopu. Wynika on z faktu, że każdy próbuje oszczędzić i daje za mało palladu. W efekcie stop nie jest dostatecznie odbarwiony, a tak wykonane wyroby mają lekko żółtawą barwę.

W mojej pracowni, metodą prób i błędów doszedłem do idealnej proporcji, która w ostatecznym rozliczeniu jest nieco droższa, ale złoto po wypolerowaniu ma piękny, biały kolor. Przepis ten stosuję do wszystkich wyrobów ze złota palladowego. Praca z tym wspaniałym materiałem skłoniła mnie do dalszych eksperymentów i opracowałem też różowe złoto na bazie palladu. Ten autorski stop stosuję tylko do wyjątkowych realizacji.

Uważam, że złoto palladowe jest najcenniejszym kruszcem, z jakiego można tworzyć biżuterię w próbie 585 i 750. Przewyższa ono też platynę pod względem lepszej zbywalności. Materiał ten nie powoduje alergii, ma swój piękny specyficzny kolor i jest rzadko stosowany. Wszystkie te atuty sprawiają, że jest to mój ulubiony rodzaj złota.