Kamień szlachetny
ГеммологияОбразование

Инвестиции в естественную красоту

Autor: Piotr Zieliński

С каким камнем ассоциируется помолвка? Конечно с бриллиантом. Почему? Как я уже писал в другой статье, это результат блестящей рекламной кампании, десятилетиями внушавшей нам мысль о том, что бриллианты редки, вечны и бесценны. Но как выбрать лучший камень для инвестиций?

Иногда то, что рынок пытается навязать нам, является не лучшим способом инвестирования капитала. Для продавца, безусловно, важны результаты продаж. С другой стороны, благо клиента обычно отодвигается на второй план.

Эта статья не о помолвке или продажах. Эти два понятия являются лишь примерами, призванными открыть вам полную картину. Основой для покупки является знание правил, по которым оцениваются камни, чтобы потом сделать осознанный выбор. Ниже я собрал несколько наиболее важных правил выбора камней для инвестиционных целей.

Правило 1. Труднодоступность

Как так может быть, что когда покупатель хочет купить белый бриллиант, я без проблем нахожу именно то, что он ищет? Один звонок брокеру, и каждый размер, чистота и отделка у вас под рукой. Вывод? Такие бриллианты найти нетрудно. А если чего-то много, то выигрыш в стоимости ничтожно мал.

W takim razie jaki kamień jest trudny do pozyskania? Gdyby ktoś mnie o to zapytał, od razu powiedziałbym “Birmański rubin“. Jak sama nazwa wskazuje kamień ten wydobywany jest w tylko jednym miejscu na planecie. Cechuje się wyjątkowym, krwistoczerwonym odcieniem, który nie występuje nigdzie indziej. Kamienie tego typu o wysokiej czystości znacznie przewyższają swoją ceną białe diamenty. Ich poszukiwania mogą trwać miesiącami.

Podobnie rzecz się ma z cejlońskimi szafirami. Kiedyś miałem sytuację, że klient się wahał i kamień został sprzedany. Znalezienie podobnego zajęło 2 miesiące, a jego cena była już znacznie wyższa.

Skoro już rozmawiamy o kosztach to jaki kamień jest najdroższy? Nie jest to ani diament, ani nawet Rubin. Najbardziej kosztownym klejnotem jest Jadeit. Jakiś czas temu widziałem na aukcji w Birmie fragment urobku z kopalni, w którym płynęła malutka żyłka zielonego jadeitu. Kosztował on 8.000.000 EUR. Oczywiście kamień nie musi tyle kosztować aby był dobrą inwestycją. Dla porównania najwyższej klasy szmaragd może kosztować 100.000 USD/ct. Stosunkowo niedawno odkryto piękny minerał o lepszych parametrach od szmaragdu o nazwie tsavoryt. Ponieważ złoże jest w trakcie eksploatacji, cena jest stosunkowo niska, w przeciwieństwie do szmaragdu, którego depozyty naturalne są na wyczerpaniu. Podobnie jednak będzie z Tsavorytem za kilka, kilkanaście lat. Jest on wydobywany w tylko jednym miejscu na Ziemi. Jego złoże za jakiś czas się wyczerpie i wtedy cena poszybuje w górę.

Kolejnym wyjątkowym sposobem na inwestycje są diamenty kolorowe. W wysoko nasyconych barwach żółtych, różowych, niebieskich i zielonych kamienie te mają wysoki współczynnik zysku i stosunkowo dużą łatwość upłynnienia kapitału. Dlaczego? Ponieważ są one bardzo rzadkie i bardzo pożądane przez rynek.

Pierścionek

Zasada 2. Wysokie parametry

Kolorowe diamenty i inne kamienie, z wyjątkową, najbardziej pożądaną barwą, wysoką czystością i znakomitym szlifem są bardzo cenne. Ich wartość będzie rosła wraz z wyczerpywaniem się złóż. Statystyki mówią, że w wypadku diamentów, na cztery zamykające się kopalnie, przypada jedna, która się otwiera. Właśnie dlatego konglomerat De Beers oficjalnie wkracza w rynek diamentów syntetycznych. Dla niektórych specjalistów i miłośników diamentów to był szokujący komunikat. Ale wniosek jest jeden: ceny wysokiej klasy kamieni będą rosły.

Na wartość ma też wpływ dołączony do klejnotu certyfikat pochodzący z renomowanego instytutu. Dokładnie opisuje on wszystkie parametry kamienia. Takie laboratorium zadba też o wygrawerowanie nr certyfikatu na krawędzi klejnotu, co utrudnia manipulację lub kradzież.

Pierścionek z czerwonym kamieniem

Zasada 3. Pochodzenie

Na wartość kamieni ma też wpływ jego pochodzenie. Rubiny z kopalni Mogok w Birmie, Szmaragdy z Muzo w Kolumbii, Szafiry z Cejlonu na Sri Lance, Opale z Lightning Ridge w Australii i Tsavoryt z kopalni Lemshuko w Tanzanii to renoma, która zadzwoni w uszach każdemu znawcy.                                                           

Dlaczego pochodzenie kamienia jest tak istotne? Wynika to z kilku czynników. Jednym z nich jest fakt, że w wielu miejscach, skąd pozyskuje się najlepsze kamienie, trwają konflikty zbrojne. Innym powodem są skrajnie trudne warunki, w jakich odbywa się wydobycie. Może to być kanał kilometr wgłąb gliniastej ziemi, wykopany rękami przy 45 stopniowej temperaturze i 100% wilgotności. Innym razem pozyskiwanie surowca polega na wierceniu w litej skale przy mrozie przekraczającym -40 stopni. Przeważnie kopalnie są oddalone od jakiejkolwiek cywilizacji o setki kilometrów. Wiele takich miejsc zostało zamkniętych z powodu olbrzymich kosztów wydobycia. Wszystkie te czynniki powodują zwiększenie wartości produktu końcowego.

Kolory i inne parametry rubinów różnią się w zależności od pochodzenia.

Zasada 4. Bezpieczeństwo Transakcji

Skąd pozyskać kamienie, które będą bezpieczną inwestycją? Kluczowe jest bazowanie na ekspertyzie specjalisty. Nasza firma przez lata wypracowała kontakty z najlepszymi brokerami na świecie, potrafiącymi dokonać niemożliwego, aby znaleźć kamienie o najbardziej rygorystycznych wymaganiach. Transakcji dokonujemy przez zabezpieczony system płatności Escrow (pieniądze zostają zwolnione z depozytu po otrzymaniu potwierdzenia, że otrzymaliśmy to co zostało zamówione). Dzięki temu rozwiązaniu całe ryzyko ponosi dostawca.

jubiler

Zasada 5. Oprawa

Niektórzy trzymają kamienie inwestycyjne w sejfie. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest oprawienie ich w niepowtarzalne wyroby. Dlaczego? Wartość takich kamieni nie maleje. Wraz ze zwiększeniem atrakcyjności klejnotu, przez dodanie kamieni uzupełniających i oprawienie ich w designerską formę ze złota lub platyny, wartość rośnie. Taka lokata, w przeciwieństwie do innych rozwiązań dywersyfikujących portfel inwestycyjny, ma też aspekt praktyczny. Biżuterię można założyć i cieszyć się nią na co dzień, podczas gdy większość rozwiązań lokacyjnych ogranicza się do biernego czekania na zysk.

Znajomość 5 zasad pozwala dokonać właściwego wyboru inwestycyjnego. Warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa, aby sprecyzować cel. Kiedy zostanie on wyznaczony, warto skorzystać z bezpiecznej transakcji, która sprawi, że cel inwestycji będzie osiągalny bez ponoszenia niepotrzebnego ryzyka.

Pierścionek w kształcie pawia