Biżuteria old money
obyczaje

Biżuteria z historią - poradnik

Autor: Piotr Zieliński

Kiedyś usłyszałem ciekawą historię. Mąż zamówił żonie piękny naszyjnik. O takim zawsze marzyła. Wielokrotnie zaglądała na stronę artysty, który miałby go wykonać. Dzieci poinformowały tatę, co się mamie podoba, więc postanawia zrealizować jej marzenie. Kontaktuje się z artystą i omawia projekt. Zamawia naszyjnik, cierpliwie na niego czeka, a w końcu odbiera. Następnie wręcza prezent żonie, która nie posiada się z radości. Zrealizowanie takiego prezentu wymagało ze strony męża wiele wysiłku, czasu i środków. Jednak na pytanie dlaczego mąż zdecydował się na taki prezent wyjaśnia, że jego mama powiedziała mu, że żona wygląda staro, więc postanowił coś z tym zrobić. Czy taki prezent może cieszyć? Przecież wartość samej biżuterii się nie zmieniła! 

Jaka biżuteria z historią

Jaki jest morał tej opowieści? Motywacja i historia stojąca za prezentem, ma olbrzymie znaczenie, gdy wręcza się luksusową biżuterię. Może chodzić o zaręczyny, rocznicę, nagrodę za osiągnięcie lub inną okazję. To wyraz miłości, który zasługuje na największy wysiłek. Zakup gotowego wyrobu w sklepie, to zwyczajne pójście na skróty. Dlaczego? Ponieważ jedyne, co można powiedzieć o takim wyrobie jest to, że został wyprodukowany w Azji. Można też wyrecytować parametry z certyfikatu: AU 585, kolor: H, czystość: SI, szlif: Fair. To równie romantyczne, co historia z początku artykułu. 

Zamawiając biżuterię, myśli się nie tylko o guście osoby obdarowanej. Uwzględnia się też inne czynniki, jak walory artystyczne, podkreślenie wyjątkowej okazji i stworzenie czegoś specjalnie dla niej. Do realizacji nie wybiera się byle kogo. Nie może to być jakaś fabryka, firma modowa, czy nawet lokalny sklep. Powinien to być artysta, którego do pracy pobudza miłość do sztuki, a nie wciśnięty przycisk “kup teraz”. To osoba, która wsłucha się w kluczowe słowa klienta i stworzy z nich poezję. 

Biżuteria antykwaryczna

Co mógłby ulepszyć mąż z początku artykułu? Empatia pozwala wczuć się emocje i uczucia drugiej osoby. To miłość jest bodźcem, który sprawia, że chcemy dać z siebie to co najlepsze. Wkładamy wartościowy wysiłek, aby znaleźć do współpracy artystę, który wykonuje swoją pracę z miłością i pasją. Indywidualny projekt, kamienie z najbardziej egzotycznych zakątków naszej planety osadzone w szlachetnych kruszcach to dowód miłości. Przekazując ten wyjątkowy prezent, tworzymy historię, która będzie opowiadana przez następne pokolenia.

Luksusowa biżuteria z antykwariatu