Czyszczenie biżuterii jest ważnym elementem dbania o nią.
edukacja

Jak dbać o biżuterię?

Autor: Piotr Zieliński

Podobnie jak każdy przedmiot, biżuteria również wymaga pielęgnacji. Jest ona przecież cennym elementem garderoby, który nie tylko dodaje uroku i elegancji, ale również stanowi symbol osobistego stylu i gustu. Nie można sobie więc pozwolić na niedbałość w tej kwestii. Zwłaszcza biżuteria na zamówienie wymaga, aby od czasu do czasu ją odświeżyć. Aby zachować jej piękno i przedłużyć blask, należy pamiętać o regularnym czyszczeniu i konserwacji. Oto sześć kroków, które pomogą dbać o biżuterię. 

1. Odpowiedzialne użytkowanie

Biżuterię, podobnie jak inne elementy garderoby, dobrze jest odłożyć przed spaniem, aby uniknąć przypadkowych ruchów podczas snu, które mogą spowodować powstawanie rys.

Jak dbać o biżuterię? Jedną z metod jest odpowiedzialne użytkowanie

Dobrze jest też unikać noszenia biżuterii zbyt blisko siebie, na przykład kilku pierścionków na jednym palcu. Należy też pamiętać, aby zdjąć biżuterię podczas wykonywania prac domowych, ogrodowych lub innych działań, które mogą narazić biżuterię na uszkodzenia. Zwłaszcza pierścionki należy ściągnąć przed aktywnościami, które powodują obkurczanie naczyń krwionośnych. Kąpiel w oceanie w upalny dzień może spowodować, że pierścionek może niepostrzeżenie zsunąć się z palca. 

2. Jak czyścić biżuterię?

Najpierw należy zdecydować, jaka metoda czyszczenia będzie odpowiednia dla danego rodzaju biżuterii. Niektóre kamienie, takie jak opale czy szmaragdy są bardziej delikatne niż inne i wymagają bardziej ostrożnego podejścia. Przed przystąpieniem do czyszczenia biżuterii, warto skonsultować się z fachowcem. 

W przypadku biżuterii wykonanej ze srebra, zaleca się stosowanie specjalistycznych środków, które można kupić w sklepie jubilerskim. Można również spróbować domowych sposobów, takich jak płukanie wodą z mydłem, a następnie przecieranie miękką szmatką. Do wyczyszczenia srebrnej biżuterii można również wykorzystać pastę do zębów, którą należy nanieść na miękką szmatkę i delikatnie przetrzeć.

Czyścić biżuterię należy miękką szmatką

Biżuterię z twardymi minerałami, takimi jak szafiry czy diamenty można myć w myjce ultradźwiękowej. Koszt takiego urządzenia zaczyna się od kilkuset złotych. Myjka pozwala precyzyjnie rozpuścić i wyczyścić wszelkie zabrudzenia, nawet powstałe przez wiele lat użytkowania. Zaawansowane urządzenia mają dodatkowo grzałkę, oraz regulację częstotliwości, czyli siły z jaką myjka generuje ultradźwięki.

3. Przechowywanie biżuterii

Oprócz regularnego czyszczenia, ważne jest również przechowywanie biżuterii w odpowiedni sposób. Należy unikać kontaktu biżuterii z wilgocią i substancjami chemicznymi, takimi jak perfumy czy kosmetyki. Biżuterię najlepiej przechowywać w specjalnych pudełkach, takich jak szkatułki jubilerskie, lub w miękkich woreczkach z bawełny. 

Jak przechowywać biżuterię? W oryginalnym pudełku lub w specjalnej szkatułce

Bardziej wyrafinowanym sposobem przechowywania jest szklana gablota, która nie tylko chroni przed czynnikami zewnętrznymi, ale też pozwala podziwiać biżuterię w stanie spoczynku. Dzięki takiemu zabiegowi, zarówno właściciel jak i jego goście mogą się poczuć jak w muzeum pełnym miniaturowych dzieł sztuki.

Podsumowując lepiej zapobiegać niż walczyć ze skutkami. Rozsądne noszenie biżuterii w dużej mierze ochroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi takimi jak rysy i wgniecenia. Mądrze jest ściągać pierścionki przed niektórymi czynnościami w domu czy podczas urlopu. Tak jak ubrania, podobnie biżuteria wymaga od czasu do czasu odpowiedzialnego czyszczenia. Czasem można zrobić to samemu, a raz na dłuższy okres warto powierzyć to specjaliście. Przechowywanie ma również znaczenie. Pozwoli uniknąć części zabrudzeń, a nawet sprawić, że nawet w stanie spoczynku biżuteria będzie nadal cieszyć oko.

Poprzedni Następny

Przeczytaj inne posty:

Kamień szlachetny
gemmologia edukacja

Inwestycja w naturalne piękno

Podstawą zakupu biżuterii lub kamieni inwestycyjnych powinna być znajomość zasad. Oto kilka z nich.

edukacja

Czym są karaty?

Kiedy zastanawiamy się nad zakupem biżuterii, w pierwszym momencie skupiamy się na kształcie, kolorach oraz użytym materiale. Jednakże po chwili przyglądamy się bardziej szczegółowym parametrom. I tu pojawiają się tajemnicze karaty. Czym one są i jak mogą pomóc nam w ocenie danego wyrobu?