Jak kupić obrączki
edukacja

5 porad jak wybrać obrączki

Autor: Piotr Zieliński

Wybór odpowiednich obrączek jest jednym z najważniejszych kroków w planowaniu ślubu. Są one symbolem wiecznej miłości i stanowią trwałą pamiątkę z wyjątkowego dnia, w którym dwoje ludzi postanawia na zawsze być razem. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie przemyśleć wybór i odpowiednio dobrać obrączki. Mają one być nie tylko odzwierciedleniem osobowości młodej pary i stylu życia, ale też powinny wygodnie się nosić i wyglądać pięknie nawet po latach. Oto pięć wskazówek, które pomogą ustalić jak wybrać obrączki ślubne.

Jakie obrączki wybrać?

Styl

Przed rozpoczęciem poszukiwań warto zastanowić się nad stylem oraz preferencjami. Czy chodzi bardziej o klasyczne i tradycyjne wzory, czy może coś bardziej nowoczesnego i geometrycznego? A może lepiej coś ze świata przyrody? Warto też odpowiedzieć sobie na pytanie co łączy młodą parę? Jak się poznali? Jakie mają wspólne przeżycia? Takie przemyślenia mogą być wyjątkowym punktem wyjścia do zaprojektowania wyjątkowego kompletu. 

Gdzie zrobić obrączki na zamówienie?

Na styl ma też wpływ szerokość obrączek. Przez lata projektowania przekonałem się, że doskonale sprawdzają się komplety, w których damska obrączka jest węższa niż męska. Różne szerokości znakomicie ten oddają atrybut płci. Jednak doskonale też się sprawdzają dwie obrączki o tym samym wymiarze. Jaką zatem szerokość obrączki wybrać? Statystycznie damska obrączka ma 4 mm a męska 6 mm. Nie jest to jednak żaden wyznacznik i podobnie jak w całym punkcie dotyczących stylu, należy kierować się gustem.

Warto natomiast pamiętać, że im szersze obrączki tym więcej szczegółów mogą one zawierać. Elementy takie jak sylwetki zwierząt lub herby idealnie nadają się do szerokich obrączek. Z kolei wąskie krążki zalecane są dla osób, które ze względu na pracę muszą postawić na minimalizm, lub też zwyczajnie minimalistyczny styl jest dla nich najlepszym sposobem na wyrażenie siebie. 

Gdzie zrobić indywidualne obrączki?

Jak wybrać rozmiar obrączki? Trzeba pamiętać, że średnica palców może się różnić w zależności od pory roku. Tendencja polega na tym, że im cieplej, tym bardziej palce puchną. Różnice mogą sięgać nawet kilku rozmiarów, w zależności od organizmu. Zmiany te najbardziej widać między latem, a zimą. Właśnie dlatego nie należy pływać z obrączką w morzu. Pod wpływem zimnej wody naczynia krwionośne się obkurczają i obrączka zsuwa się z palca niepostrzeżenie. Podobnie gdy na dworze panują niższe temperatury rozmiar palców może ulec zmianie. Ten artykuł pomoże odpowiednio zmierzyć rozmiar.

Budżet

Przed przystąpieniem do poszukiwań obrączek warto ustalić budżet. Pozwoli to na otwartą rozmowę z projektantem i dobór technik oraz kruszców dopasowany do możliwości. Decydując o budżecie warto pamiętać, że obrączki to zakup na całe życie. Dlatego planując ślub lepiej jest przeznaczyć większą część budżetu na spełnienie jubilerskiego marzenia, które będzie nam towarzyszyć na zawsze, niż np. na suknię, którą założy się tylko raz. 

Kruszce

Jakie obrączki są najtrwalsze? Z białego złota próby 585. Dlaczego? Ponieważ jest to najtwardszy stop metali szlachetnych stosowany w biżuterii. W zestawieniu z żółtym lub różowym złotem, nawet tej samej próby, białe złoto dłużej zachowuje świeżość i jest mniej podatne na rysy. 

Gdzie zamówić obrączki?

W internecie można natknąć się na informację, że platyna jest twarda. Otóż poleruje się jak stal, ale ponieważ jest bardzo ciężka, każdy upadek platynowej obrączki będzie niemal zawsze kończył się wgnieceniem, które trudno wyprowadzić. Z kolei srebro, z punktu widzenia kosztów realizacji obrączek, jest nieopłacalne. O ile w grę nie wchodzą kwestie finansowe lub zdrowotne, najlepszym kruszcem, z której powstaje cenna, szlachetna biżuteria jest złoto. 

W związku z tym warto pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Twardość obrączek obniża też wyższa próba złota. Oczywiście nie chodzi o to, że nie warto do obrączek wykorzystywać złota wyższej próby. Biżuteria stanowi swoisty kompromis między tym co piękne, a tym co praktyczne. Złoto 750 ma piękniejszy kolor, ale będzie się bardziej rysować. Jeśli się o tym pamięta, łatwiej jest podjąć świadomą i przemyślaną decyzję. Ten artykuł pomoże odpowiednio dobrać kruszec.

Jak zamówić obrączki?

Kamienie

Ponieważ obrączki mają posłużyć na długo, decydując się na kamienie najlepiej wybrać te najtrwalsze. Turmaliny czy kwarce świetnie się nadają do biżuterii na szyję czy do kolczyków. Jednak w obrączkach szybko się porysują i stracą swój blask, chyba że są odpowiednio chronione oprawą. Przy miękkich kamieniach pomocne może być dodanie ozdobnych ram na brzegach obrączek wystających ponad taflę kamieni. Taki zabieg będzie je chronił. W innych wypadkach najlepiej sprawdzą się korundy takie jak szafiry czy rubiny, spinele czy też diamenty. Kolory jak i rodzaje kamieni powinny odpowiadać gustowi nowożeńców. Więcej na temat kamieni szlachetnych można znaleźć w tym artykule.

Kup teraz?

Obecnie sklepy oferują tysiące pomysłów na obrączki. Katalogi, modele z numerem i kup teraz. Tylko jak obrączki ze sklepu, produkowane w olbrzymich nakładach można dopasować do związku, który jest niepowtarzalny? Aby wyrazić swój styl lub to co połączyło młodą parę trzeba rozejrzeć się za artystą, który umiejętnie, podczas wywiadu, zinterpretuje potrzeby nowożeńców i zmaterializuje je w postaci pięknego unikatowego projektu. Więc jak wybrać dobre obrączki? Kluczowe jest przeanalizowanie stylu, który będzie wyrażał małżonków i będzie w miły sposób nawiązywał do dnia w którym postanowili na zawsze być razem. Budżet pozwoli dobrać odpowiednie rozwiązania, kruszce i kamienie. Trzeba pamiętać o wyselekcjonowaniu odpowiednich szerokości, wysokości obrączek i ich rozmiaru. W ten sposób młoda para nie tylko będzie miała cenną pamiątkę, ale też historię, którą razem z obrączkami będzie można przekazać następnemu pokoleniu.