
Blog czyli Baza Wiedzy
Dział ten zawiera krótkie teksty odpowiadające na szereg pytań związanych ze szlachetną biżuterią. Odsłania kulisy mojego warsztatu, omawia podstawy merytoryczne oraz obala obiegowe stereotypy.

5 Porad jak wybrać biżuterię na prezent
Biżuteria od wieków jest uważana za jeden z najpiękniejszych i najbardziej osobistych prezentów. Oto 5 porad co warto wziąć pod uwagę.

Szlify w świecie kamieni szlachetnych
Szlif odgrywa kluczową rolę w wydobyciu naturalnego blasku klejontu. Zapraszam do zapoznania się typowymi i egzotycznymi szlifami kamieni szlachetnych.

5 Porad jak wybrać biżuterię mamy
To piękny i symboliczny sposób uhonorowania jej niesamowitego wysiłku i poświęcenia w okresie ciąży i podczas porodu. Jak stworzyć doskonałą pamiątkę z tego wyjątkowego momentu w jej życiu?

Tanzanit
Prawie z dnia na dzień, tanzanit stał się popularny wśród wiodących projektantów biżuterii. Jak doszło do tego, że tanzanit odniósł sukces?

5 porad jak wybrać obrączki
Wybór obrączek jest jednym z najważniejszych kroków w planowaniu ślubu. Jakie obrączki są najtrwalsze?

Czym jest moissanit?
Minerał będący jednym z najciekawszych, współczesnych odkryć w dziedzinie kamieni szlachetnych.

Jak dbać o biżuterię?
Zakup biżuterii to ważny moment. Jak przedłużyć jej blask? Oto trzy proste sposoby jak dbać o biżuterię.

Symbolika kamieni szlachetnych
Co symbolizują kamienie szlachetne? Ten artykuł omawia symbolikę najważniejszych klejnotów

Czy warto inwestować w biżuterię?
Kiedyś kupowano drogą biżuterię dwa razy w życiu: na zaręczyny i do ślubu. W pozostałych wypadkach, takich jak rocznice czy inne okazje, wystarczał drobiazg z sieciówki. Ostatnio widać jednak zmianę, która sprawia, że warto sięgnąć po szlachetną biżuterię.

Tsavoryt, alternatywa dla szmaragdu
Szmaragd to bardzo rzadka i wyjątkowo ceniona odmiana berylu. Jednak kilkadziesiąt lat temu odkryto minerał, który nie tylko jest tańszy, ale też ma fascynujące właściwości.

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka?
Przy doborze biżuterii zaręczynowej dylematów może nastręczyć rodzaj kamienia, kolor złota lub dobór wzornictwa. Jednak czasem największy problem pojawia się gdy trzeba ustalić rozmiar. W jaki sposób dokonać pomiaru aby nie zdradzić swoich intencji?

Czym jest białe złoto?
Dawniej białe złoto było egzotycznym materiałem dostępnym wyłącznie dla elit. Dzisiaj można je spotkać w każdym sklepie jubilerskim. Tylko czy to naprawdę białe złoto?

Inwestycja w naturalne piękno
Podstawą zakupu biżuterii lub kamieni inwestycyjnych powinna być znajomość zasad. Oto kilka z nich.

Spinel – następca rubinu
Rubin był od zawsze niekwestionowanym królem czerwieni. Jednak pojawił się nowy gracz, któremu warto bliżej się przyjrzeć.

Czym są karaty?
Kiedy zastanawiamy się nad zakupem biżuterii, w pierwszym momencie skupiamy się na kształcie, kolorach oraz użytym materiale. Jednakże po chwili przyglądamy się bardziej szczegółowym parametrom. I tu pojawiają się tajemnicze karaty. Czym one są i jak mogą pomóc nam w ocenie danego wyrobu?

Bajki o biżuterii
Za każdym razem kiedy przeglądam blogi na temat jubilerstwa odnoszę nieodparte wrażenie, że treści tam zawarte są jak fake news. Na co warto uważać?

Jak wyceniane są kamienie szlachetne?
Każdemu, kto choć odrobinę interesuje się biżuterią, wartość kamieni szlachetnych kojarzy się z takimi parametrami, jak waga, średnica, czystość, barwa i szlif. Dwie pierwsze wartości wydają się mieć oczywisty wpływ na cenę. Przy pozostałych czynnikach sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

Diament a brylant
Słowa te w jubilerskim internecie stosuje się wymiennie. Czy są to tylko synonimy? A może dwa wyrazy o innym znaczeniu? Jaka jest różnica między diamentem a brylantem?

Jaki kruszec wybrać?
Podstawowym kryterium przy doborze biżuterii są upodobania osoby, która będzie ją nosić. Jednakże każdy stop ma swoje właściwości mogące pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji.

Lutowanie, odlewanie i spawanie
Gdy oglądamy ręcznie wykonaną biżuterię, rzadko kiedy taki wyrób wykonany jest z jednej, litej bryły metalu. Przeważnie jest to kilka elementów, połączonych następnie w całość. W jaki sposób wiąże się poszczególne części?