Blog czyli Baza Wiedzy

Dział ten zawiera krótkie teksty odpowiadające na szereg pytań związanych ze szlachetną biżuterią. Odsłania kulisy mojego warsztatu, omawia podstawy merytoryczne oraz obala obiegowe stereotypy.

Pierścionki na prezent od Zielinski Art
edukacja obyczaje

5 Porad jak wybrać biżuterię na prezent

Biżuteria od wieków jest uważana za jeden z najpiękniejszych i najbardziej osobistych prezentów. Oto 5 porad co warto wziąć pod uwagę.

Pierścionek z kamieniem o fantazyjnym szlifie
obyczaje edukacja gemmologia

Szlify w świecie kamieni szlachetnych 

Szlif odgrywa kluczową rolę w wydobyciu naturalnego blasku klejontu. Zapraszam do zapoznania się typowymi i egzotycznymi szlifami kamieni szlachetnych.

Biżuteria na narodziny dziecka
obyczaje

5 Porad jak wybrać biżuterię mamy

To piękny i symboliczny sposób uhonorowania jej niesamowitego wysiłku i poświęcenia w okresie ciąży i podczas porodu. Jak stworzyć doskonałą pamiątkę z tego wyjątkowego momentu w jej życiu?

Pierścionek zaręczynowy z tanzanitem
gemmologia edukacja

Tanzanit

Prawie z dnia na dzień, tanzanit stał się popularny wśród wiodących projektantów biżuterii. Jak doszło do tego, że tanzanit odniósł sukces?

Luksusowe obrączki ślubne na zamówienie
edukacja

5 porad jak wybrać obrączki

Wybór obrączek jest jednym z najważniejszych kroków w planowaniu ślubu. Jakie obrączki są najtrwalsze?

Biżuteria na zamówieni z moissanitem
edukacja gemmologia

Czym jest moissanit?

Minerał będący jednym z najciekawszych, współczesnych odkryć w dziedzinie kamieni szlachetnych.

Jak czyścić biżuterię, aby jej nie uszkodzić.
edukacja

Jak dbać o biżuterię?

Zakup biżuterii to ważny moment. Jak przedłużyć jej blask? Oto trzy proste sposoby jak dbać o biżuterię.

Dowiedz się co symbolizują kamienie szlachetne w biżuterii
obyczaje

Symbolika kamieni szlachetnych

Co symbolizują kamienie szlachetne? Ten artykuł omawia symbolikę najważniejszych klejnotów

Biżuteria inwestycyjna to dobry start dla nowego pokolenia.
edukacja obyczaje

Czy warto inwestować w biżuterię?

Kiedyś kupowano drogą biżuterię dwa razy w życiu: na zaręczyny i do ślubu. W pozostałych wypadkach, takich jak rocznice czy inne okazje, wystarczał drobiazg z sieciówki. Ostatnio widać jednak zmianę, która sprawia, że warto sięgnąć po szlachetną biżuterię.

Zamiast szmaragdu najlepiej wybrać tsavoryt.
gemmologia

Tsavoryt, alternatywa dla szmaragdu

Szmaragd to bardzo rzadka i wyjątkowo ceniona odmiana berylu. Jednak kilkadziesiąt lat temu odkryto minerał, który nie tylko jest tańszy, ale też ma fascynujące właściwości.

edukacja

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka?

Przy doborze biżuterii zaręczynowej dylematów może nastręczyć rodzaj kamienia, kolor złota lub dobór wzornictwa. Jednak czasem największy problem pojawia się gdy trzeba ustalić rozmiar. W jaki sposób dokonać pomiaru aby nie zdradzić swoich intencji?

edukacja

Czym jest białe złoto?

Dawniej białe złoto było egzotycznym materiałem dostępnym wyłącznie dla elit. Dzisiaj można je spotkać w każdym sklepie jubilerskim. Tylko czy to naprawdę białe złoto?

Kamień szlachetny
gemmologia edukacja

Inwestycja w naturalne piękno

Podstawą zakupu biżuterii lub kamieni inwestycyjnych powinna być znajomość zasad. Oto kilka z nich.

Pierścionek ze spinelem
gemmologia

Spinel – następca rubinu

Rubin był od zawsze niekwestionowanym królem czerwieni. Jednak pojawił się nowy gracz, któremu warto bliżej się przyjrzeć.

edukacja

Czym są karaty?

Kiedy zastanawiamy się nad zakupem biżuterii, w pierwszym momencie skupiamy się na kształcie, kolorach oraz użytym materiale. Jednakże po chwili przyglądamy się bardziej szczegółowym parametrom. I tu pojawiają się tajemnicze karaty. Czym one są i jak mogą pomóc nam w ocenie danego wyrobu?

edukacja

Bajki o biżuterii

Za każdym razem kiedy przeglądam blogi na temat jubilerstwa odnoszę nieodparte wrażenie, że treści tam zawarte są jak fake news. Na co warto uważać?

edukacja gemmologia

Jak wyceniane są kamienie szlachetne?

Każdemu, kto choć odrobinę interesuje się biżuterią, wartość kamieni szlachetnych kojarzy się z takimi parametrami, jak waga, średnica, czystość, barwa i szlif. Dwie pierwsze wartości wydają się mieć oczywisty wpływ na cenę. Przy pozostałych czynnikach sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

gemmologia

Diament a brylant

Słowa te w jubilerskim internecie stosuje się wymiennie. Czy są to tylko synonimy? A może dwa wyrazy o innym znaczeniu? Jaka jest różnica między diamentem a brylantem?

edukacja obyczaje

Jaki kruszec wybrać?

Podstawowym kryterium przy doborze biżuterii są upodobania osoby, która będzie ją nosić. Jednakże każdy stop ma swoje właściwości mogące pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji.

Lutowanie oprawy do szyny pierścionka.
edukacja

Lutowanie, odlewanie i spawanie

Gdy oglądamy ręcznie wykonaną biżuterię, rzadko kiedy taki wyrób wykonany jest z jednej, litej bryły metalu. Przeważnie jest to kilka elementów, połączonych następnie w całość. W jaki sposób wiąże się poszczególne części?