Najlepszy jubiler w Polsce

O mnie

Nazywam się Piotr Zieliński. Zanim zacząłem chodzić do szkoły fascynowała mnie przyroda. Zbierałem pióra, oglądałem rośliny pod zabawkowym mikroskopem i rysowałem zwierzęta. Interpretowanie zasad panujących w królestwie fauny i flory stało się dla mnie wstępem do świata sztuki i designu. Zainteresowanie detalami wzornictwa i architektury, skłoniło mnie to do poszukiwania medium, w którym mógłbym realizować mikroskalowe projekty o wysokiej dokładności, w formie trójwymiarowej. Inspiracją dla mnie był świat przyrody. Z takim nastawieniem zacząłem eksperymentować z malarstwem, rzeźbą, rysunkiem i muzyką. Po latach zgłębiania wiedzy i praktyki z różnych dziedzin sztuki odkryłem złoto – wspaniały, wieczny kruszec, o nieograniczonych możliwościach.

Jubiler czy złotnik?

Najlepszy polski jubiler

Dziś słowo “jubiler” oznacza sprzedawcę. To ktoś, kto zajmuje się handlem wyrobami ze złota. Jubiler to słowo kojarzące się z salonem w galerii handlowej, w której pełno katalogów, wyprodukowanej biżuterii oraz zegarków. Mało kto słysząc to słowo potrafiłby powiązać je ze źródłosłowem pochodzącym z języka niemieckiego. Słowo "Juwelier" ma swoje korzenie w słowie "Juwel" oznaczającym klejnot. Etymologicznie rzecz biorąc, jubiler jest tym, który pracuje z klejnotami, co oddaje naturę pracy, koncentrującej się na projektowaniu, tworzeniu i sprzedaży biżuterii. To coś zupełnie innego, niż powierzchowna wiedza sprzedawcy biżuterii.

Z drugiej strony, "złotnik" odnosi się do rzemieślnika specjalizującego się w obróbce i pracach nad złotem. Wykorzystuje on biegłość techniczną i fach rzemieślniczy. Złotnik zajmuje się nie tylko żółtym kruszcem, ale też innymi metalami szlachetnymi, takimi jak srebro czy platyna. Jego praca obejmuje kucie, lutowanie, wykańczanie i formowanie tych metali w różne kształty, by stworzyć wyroby jubilerskie, takie jak pierścionki, naszyjniki, bransoletki czy inne ozdoby.

„Jubilerstwo stało się dla mnie synonimem wszystkich wartości, jakie wyznaję w sztuce.”

Można powiedzieć, że moja twórczość łączy w sobie dawne znaczenie słowa jubiler z fachem złotnika. To jednak nie wszystko. Rzemiosło ma swoje ograniczenia, głównie konceptualne. Dlatego też moje wstępne relacje z klientem to nie jest rozmowa o technice. To nie jest też rozmowa o kamieniach. Przede wszystkim uważnie słucham. Słucham wypowiedzi drugiej osoby, aby zrozumieć jej punkt widzenia. Rozpoznaję gust, dostrzegam niuanse. Za pomocą pytań wydobywam, co ją porusza, buduje i zachwyca.

Dopiero wtedy mogę zmaterializować wnioski na papierze w formie projektowej. Czy to oznacza, że beznamiętnie biorę pod uwagę wszystko, co mówi klient? Sztuka polega na interakcji. Bierze się z wrażliwości, przenikania idei i miłości do piękna. Właśnie tym jest moja twórczość.

Rękodzieło czy sztuka?

Sztuka jest często definiowana jako wyraz twórczego lub emocjonalnego wyrażenia, które ma na celu inspirację, interpretację lub przekazanie konceptualnych i estetycznych idei. Sztuka może być abstrakcyjna, subiektywna i często dąży do wywołania emocji, refleksji czy nawet prowokacji. To manifestacja indywidualnej wizji artysty, która niekoniecznie podlega regułom czy standardom praktyki artystycznej.

Z drugiej strony, rzemiosło to umiejętność wykonywania określonych działań lub wytworów w sposób praktyczny, często oparty na tradycyjnych technikach i zasadach. Koncentruje się ono na precyzji, kunszcie technicznym i zwykle kładzie nacisk na funkcjonalność oraz powtarzalność.

Sztuka często kieruje się eksperymentowaniem, innowacją i wolnością twórczą, podczas gdy rzemiosło może być bardziej skoncentrowane na tradycji, technikach i wytwórczości. Istnieje jednak obszar, gdzie sztuka i rzemiosło się przenikają - sztuka rzemieślnicza. To połączenie estetyki i precyzji, kiedy twórca wykorzystuje tradycyjne umiejętności rzemieślnicze do tworzenia dzieł o wyjątkowej wartości artystycznej i funkcjonalnej.

Biżuteria artystyczna na zamówienieNajlepsi polscy artyściJaki jest najlepszy jubiler w Polsce?

Sztuka złotnictwa nieśmiertelna

Moja twórczość łączy w sobie wszystkie powyższe elementy i stanowi manifest zachwytu pięknem. To swoisty hymn dla przyrody. To drogocenna pamiątka, którą można przekazać następnemu pokoleniu. Owocem takich interakcji są nie tylko piękne projekty, ale też nowe przyjaźnie. W ten sposób powstaje coś wyjątkowego, nieśmiertelnego.

Zapraszam do zapoznania się z galerią dzieł zrealizowanych w oparciu o powyższy model twórczy. Każde zdjęcie to osobna historia. W dziale Baza wiedzy można poznać kulisy mojego warsztatu, podstawy gemmologii, a także obyczajów i symboliki towarzyszącej różnym klejnotom. Oferta przybliża etapy realizacji poszczególnych rodzajów biżuterii. Moja twórczość została doceniona przez różne magazyny ze świata mody. W dziale Prasa można obejrzeć przegląd publikacji. Na koniec zapraszam do kontaktu, współpracy i radości wynikającej ze wspólnego tworzenia.

Pierścionek artystyczny na zamówienie

Coś więcej niż złotnictwo

Więcej o kulisach mojej pracy można posłuchać w wywiadzie:

Gdzie najlepsza biżuteria w Polsce?

Najnowsze wpisy na Instagramie

#ZIELINSKIART