Biżuteria z moissanitem
edukacjagemmologia

Czym jest moissanit?

Autor: Piotr Zieliński

W świecie biżuterii i kamieni szlachetnych, diament od zawsze uchodził za symbol luksusu i piękna. Jednak wraz z postępem technologicznym i rozwojem nauki, na scenę wkroczył nowy gracz, który zdobył serca wielu entuzjastów klejnotów. Mowa o moissanicie - jednym z najciekawszych odkryć w dziedzinie kamieni szlachetnych.

Czym jest moissanit? Nazwa została nadana na cześć francuskiego chemika Henriego Moissana, który odkrył go na początku XX wieku w spadających na ziemię meteorytach. W swojej naturalnej postaci jest niezwykle rzadki. Dzięki wielu wysiłkom udało się za pomocą licznych eksperymentów, porób i niepowodzeń wyhodować kryształ w kontrolowanych warunkach. Udało się to, dzięki wykorzystaniu technologii wytwarzania diamentów. Wytworzone w ten sposób kryształy są szlifowane podobnie jak brylanty. Co sprawia, że ten minerał jest wyjątkowy?

Moissanit jest jednym z najtwardszych minerałów na świecie, zajmując drugie miejsce po diamentach na skali twardości Mohsa. Jest to wyjątkowo trwały kamień, który nie ulega łatwo zarysowaniu ani uszkodzeniu, co czyni go doskonałym wyborem dla osób, które chcą mieć biżuterię na co dzień.

Pierścionek zaręczynowy z moissanitem na zamówienie

Hodowlane kryształy moissanitu przyczyniają się do obniżenia śladu węglowego. Dla porównania diamenty niejednokrotnie są przedmiotem przemytu, ponieważ pochodzą z nielegalnego wydobycia, które wiąże się z olbrzymim skażeniem dla środowiska. Właśnie dlatego wiele firm nie podaje skąd pochodzą ich kamienie. Nie opisują tego również certyfikaty. Dlatego ustalenie śladu węglowego dla diamentów ciężko nawet oszacować. Tymczasem w wypadku moissanitu, który rośnie w kontrolowanych warunkach, skażenie i zniszczenie środowiska jest minimalne. Dlatego też moissanit jest doskonałym wyborem dla osób, które swoimi mądrymi zakupami chcą się przyczynić do ochrony środowiska.

Minerał ten posiada doskonałe właściwości optyczne, które sprawiają, że minerał ten ma wyższą niż diament dyspersję. Przejawia się to w niezwykłym błysku i ognistych refleksach. oraz rozszczepianie światła odbitego na wiele różnych kolorów, nadając biżuterii niezwykle luksusowy charakter. Co więcej moissanit występuje w różnych kolorach podobnie jak diamenty. Dzięki temu klient decydujący się na ten kamień otrzymuje największy w świecie minerałów blask, ale też egzotyczne barwy, które w wypadku diamentów osiągają zawrotne ceny.

Pierścionek na zamówienie z moissanitem

Czystość moissanitu jest porównywalna z czystością VVS w wypadku diamentów. Oznacza to bardzo niewielkie inkluzje, widoczne pod 10x powiększeniem. Ponieważ kamień ten ma znakomitą jakość przy relatywnie niższej cenie, doskonale nadaje się do szlachetnej biżuterii w niższych zakresach budżetowych. Jego doskonałe parametry sprawiają, że łatwo pomylić go z wysokiej klasy diamentem nie mając odpowiedniego sprzętu oraz wiedzy.

Gdy Henry Moissan odkrył ten minerał z kosmosu sprawił, że nastąpiła kosmiczna rewolucja w świecie biżuterii. Nic w tym dziwnego. Kamień ten ma iście kosmiczne parametry. Cechuje go bardzo wysoka odporność na rysy, doskonała czystość oraz wyższa od diamentu dyspersja. Co więcej występuje w różnych kolorach, a jednak jego pozyskiwanie nie wiąże się ze stratami dla środowiska jak to ma miejsce w świecie kamieni szlachetnych. Dlatego też moissanit jest doskonałym wyborem podczas zamawiania szlachetnej biżuterii.

Luksusowa biżuteria z moissanitem