obyczaje

Dlaczego pierścionek zaręczynowy?

Autor: Piotr Zieliński

W zachodnich kulturach przyjęło się, że osoba, która go nosi zobowiązała się do zawarcia małżeństwa. Pierścionek zostaje podarowany jako zaręczynowy prezent, przez oświadczającego się mężczyznę. Tego typu biżuteria jest noszona głównie przez kobiety, na palcu serdecznym prawej dłoni. W krajach anglosaskich pierścionek zwyczajowo nosi się na palcu serdecznym lewej ręki. Jak widać zatem, w zależności od regionu, obyczaje związane z zaręczynami się różnią. Istnieją jednak pewne okoliczności, w których taką biżuterię należy ściągnąć z palca.

Pierścionek zaręczynowy i obrączka

Według tradycji pierścionek zaręczynowy, ani żaden inny pierścionek nie powinien być noszony podczas ceremonii zaślubin, aby złożenie przysięgi małżeńskiej było jak najbardziej czytelne. Można powiedzieć, że w chwili zaślubin cel biżuterii zaręczynowej zostaje spełniony. Do tej pory świadczyła ona o złożonej obietnicy zawarcia małżeństwa. Teraz umowa zostaje potwierdzona na oczach świadków i przypieczętowana przysięgą, oraz wręczeniem obrączek.

Co dzieje się dalej? Czy pierścionek zaręczynowy nosi się po ślubie? Gdy małżeństwo zostało zawarte, zwyczajowo pierścionek zaręczynowy nosi się z obrączką na jednym palcu. Czasem, z myślą o tym, obrączkę dopasowuje się w specjalny sposób, aby idealnie przylegała do pierścionka. W ten sposób tworzą jakby jedną całość. Można też zaprojektować wzór obrączki nawiązujący do pierścionka, odwzorowując jego cechy charakterystyczne, aby oba elementy tworzyły ze sobą komplet.

Sztywne reguły czy jak kto lubi?

Obecnie jednak wiele tych tradycji wymiera. Część osób decyduje się nosić pierścionek zaręczynowy na lewej ręce. Opowiada on wtedy odrębną historię wydarzeń sprzed małżeństwa. Dzięki temu obrączka jest uwydatniona i przypisuje się jej ważniejszą rolę, jako że jest noszona z prawej strony. Część moich klientów zakłada pierścionek zaręczynowy na środkowy palec prawej ręki, obok obrączki. Można powiedzieć, że jest to swoisty kompromis między kompletem pierścionek+obrączka, a noszeniem obu wyrobów na osobnych dłoniach.

W dzisiejszych czasach, w których zacierają się wszelkie zasady panuje pewna swoboda w noszeniu biżuterii zaręczynowej po ślubie, kiedy z pewnego rodzaju gwarancji zaślubin, staje się bezcenną pamiątką rodzinną. Może kiedyś zaręczyny były prostsze, jednak dzięki pierścionkowi silne uczucia i sentyment do tego szczególnego wydarzenia pozostaje na dużo dłużej.