Kamień szlachetny
gemmologiaedukacja

Inwestycja w naturalne piękno

Autor: Piotr Zieliński

Z jakim kamieniem kojarzą się zaręczyny? Oczywiście z brylantem. Dlaczego? Jak już pisałem w innym artykule jest to wynik błyskotliwej kampanii reklamowej, która od dziesięcioleci zaszczepia nam pogląd, że diamenty są rzadkie, wieczne i bezcenne. Ale jak wybrać najlepszy kamień na inwestycję?

Nieraz to, co odgórnie próbuje nam narzucić rynek nie jest najlepszym sposobem na ulokowanie kapitału. Dla sprzedawcy liczą się wyniki sprzedaży. Natomiast dobro klienta jest przeważnie spychane na dalszy plan.

Ten artykuł nie będzie o zaręczynach, ani o sprzedawaniu. Te dwa pojęcia to tylko przykłady, które mają na celu ukazać pełny obraz. Podstawą zakupu powinna być znajomość zasad, wg których wyceniane są kamienie, aby następnie dokonać świadomego wyboru. Poniżej zestawiłem kilka najważniejszych zasad dotyczących dobierania kamieni pod kątem inwestycyjnym.

Zasada 1. Trudna dostępność

Jak to możliwe, że gdy klient chce kupić biały diament nie mam problemu, aby znaleźć mu dokładnie to czego szuka? Jeden telefon do brokera i każda wielkość, czystość i szlif jest na wyciągnięcie ręki. Wniosek? Takie brylanty nie są trudno dostępne. A jeśli czegoś jest dużo, przyrost wartości jest znikomy.

W takim razie jaki kamień jest trudny do pozyskania? Gdyby ktoś mnie o to zapytał, od razu powiedziałbym “Birmański rubin“. Jak sama nazwa wskazuje kamień ten wydobywany jest w tylko jednym miejscu na planecie. Cechuje się wyjątkowym, krwistoczerwonym odcieniem, który nie występuje nigdzie indziej. Kamienie tego typu o wysokiej czystości znacznie przewyższają swoją ceną białe diamenty. Ich poszukiwania mogą trwać miesiącami.

Podobnie rzecz się ma z cejlońskimi szafirami. Kiedyś miałem sytuację, że klient się wahał i kamień został sprzedany. Znalezienie podobnego zajęło 2 miesiące, a jego cena była już znacznie wyższa.

Skoro już rozmawiamy o kosztach to jaki kamień jest najdroższy? Nie jest to ani diament, ani nawet Rubin. Najbardziej kosztownym klejnotem jest Jadeit. Jakiś czas temu widziałem na aukcji w Birmie fragment urobku z kopalni, w którym płynęła malutka żyłka zielonego jadeitu. Kosztował on 8.000.000 EUR. Oczywiście kamień nie musi tyle kosztować aby był dobrą inwestycją. Dla porównania najwyższej klasy szmaragd może kosztować 100.000 USD/ct. Stosunkowo niedawno odkryto piękny minerał o lepszych parametrach od szmaragdu o nazwie tsavoryt. Ponieważ złoże jest w trakcie eksploatacji, cena jest stosunkowo niska, w przeciwieństwie do szmaragdu, którego depozyty naturalne są na wyczerpaniu. Podobnie jednak będzie z Tsavorytem za kilka, kilkanaście lat. Jest on wydobywany w tylko jednym miejscu na Ziemi. Jego złoże za jakiś czas się wyczerpie i wtedy cena poszybuje w górę.

Kolejnym wyjątkowym sposobem na inwestycje są diamenty kolorowe. W wysoko nasyconych barwach żółtych, różowych, niebieskich i zielonych kamienie te mają wysoki współczynnik zysku i stosunkowo dużą łatwość upłynnienia kapitału. Dlaczego? Ponieważ są one bardzo rzadkie i bardzo pożądane przez rynek.

Pierścionek

Zasada 2. Wysokie parametry

Kolorowe diamenty i inne kamienie, z wyjątkową, najbardziej pożądaną barwą, wysoką czystością i znakomitym szlifem są bardzo cenne. Ich wartość będzie rosła wraz z wyczerpywaniem się złóż. Statystyki mówią, że w wypadku diamentów, na cztery zamykające się kopalnie, przypada jedna, która się otwiera. Właśnie dlatego konglomerat De Beers oficjalnie wkracza w rynek diamentów syntetycznych. Dla niektórych specjalistów i miłośników diamentów to był szokujący komunikat. Ale wniosek jest jeden: ceny wysokiej klasy kamieni będą rosły.

Na wartość ma też wpływ dołączony do klejnotu certyfikat pochodzący z renomowanego instytutu. Dokładnie opisuje on wszystkie parametry kamienia. Takie laboratorium zadba też o wygrawerowanie nr certyfikatu na krawędzi klejnotu, co utrudnia manipulację lub kradzież.

Pierścionek z czerwonym kamieniem

Zasada 3. Pochodzenie

Na wartość kamieni ma też wpływ jego pochodzenie. Rubiny z kopalni Mogok w Birmie, Szmaragdy z Muzo w Kolumbii, Szafiry z Cejlonu na Sri Lance, Opale z Lightning Ridge w Australii i Tsavoryt z kopalni Lemshuko w Tanzanii to renoma, która zadzwoni w uszach każdemu znawcy.                                                           

Dlaczego pochodzenie kamienia jest tak istotne? Wynika to z kilku czynników. Jednym z nich jest fakt, że w wielu miejscach, skąd pozyskuje się najlepsze kamienie, trwają konflikty zbrojne. Innym powodem są skrajnie trudne warunki, w jakich odbywa się wydobycie. Może to być kanał kilometr wgłąb gliniastej ziemi, wykopany rękami przy 45 stopniowej temperaturze i 100% wilgotności. Innym razem pozyskiwanie surowca polega na wierceniu w litej skale przy mrozie przekraczającym -40 stopni. Przeważnie kopalnie są oddalone od jakiejkolwiek cywilizacji o setki kilometrów. Wiele takich miejsc zostało zamkniętych z powodu olbrzymich kosztów wydobycia. Wszystkie te czynniki powodują zwiększenie wartości produktu końcowego.

Kolory i inne parametry rubinów różnią się w zależności od pochodzenia.

Zasada 4. Bezpieczeństwo Transakcji

Skąd pozyskać kamienie, które będą bezpieczną inwestycją? Kluczowe jest bazowanie na ekspertyzie specjalisty. Nasza firma przez lata wypracowała kontakty z najlepszymi brokerami na świecie, potrafiącymi dokonać niemożliwego, aby znaleźć kamienie o najbardziej rygorystycznych wymaganiach. Transakcji dokonujemy przez zabezpieczony system płatności Escrow (pieniądze zostają zwolnione z depozytu po otrzymaniu potwierdzenia, że otrzymaliśmy to co zostało zamówione). Dzięki temu rozwiązaniu całe ryzyko ponosi dostawca.

Jubiler

Zasada 5. Oprawa

Niektórzy trzymają kamienie inwestycyjne w sejfie. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest oprawienie ich w niepowtarzalne wyroby. Dlaczego? Wartość takich kamieni nie maleje. Wraz ze zwiększeniem atrakcyjności klejnotu, przez dodanie kamieni uzupełniających i oprawienie ich w designerską formę ze złota lub platyny, wartość rośnie. Taka lokata, w przeciwieństwie do innych rozwiązań dywersyfikujących portfel inwestycyjny, ma też aspekt praktyczny. Biżuterię można założyć i cieszyć się nią na co dzień, podczas gdy większość rozwiązań lokacyjnych ogranicza się do biernego czekania na zysk.

Znajomość 5 zasad pozwala dokonać właściwego wyboru inwestycyjnego. Warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa, aby sprecyzować cel. Kiedy zostanie on wyznaczony, warto skorzystać z bezpiecznej transakcji, która sprawi, że cel inwestycji będzie osiągalny bez ponoszenia niepotrzebnego ryzyka.

Pierścionek w kształcie pawia