Jak nie zgubić pierścionka?
obyczajeedukacja

Jak nie stracić biżuterii?

Autor: Piotr Zieliński

Biżuteria nie tylko dodaje blasku naszemu outfitowi, ale często ma również wartość emocjonalną. Z tego powodu łatwo jest zrozumieć, dlaczego utrata ulubionego pierścionka czy bransoletki może być bardzo bolesna. Aby uniknąć tego rodzaju przykrych sytuacji, warto przyjąć kilka praktycznych nawyków i zastosować sprawdzone metody zabezpieczające.

1. Przechowuj biżuterię w bezpiecznym miejscu.

Podstawową zasadą unikania zguby biżuterii jest odpowiednie jej przechowywanie. Warto zainwestować w dedykowane pudełka i organizery do biżuterii. Dla drobnych elementów, takich jak kolczyki czy pierścionki, świetnie sprawdzają się małe, przegródkowe pudełka. Dla większych ozdób, takich jak naszyjniki czy bransoletki, warto używać specjalnych stojaków lub haczyków.

2. Schowaj do kieszeni.

Wiele osób nie lubi myć rąk mając na sobie pierścionek czy obrączkę. Naturalnym odruchem jest ściągnięcie biżuterii z dłoni. Przecież to tylko chwila. Położę na umywalce, umyję i zaraz założę. Co za błąd! Wystarczy, że zadzwoni telefon, ktoś wejdzie do toalety albo zamyślimy się, żeby kosztowności przepadły na zawsze. Gdy rozmawiam ze swoimi klientami, to większość zgubionych pierścionków i obrączek przepadło właśnie w ten sposób. Jak tego uniknąć? Wypracuj nawyk zdejmowania i chowania biżuterii do kieszeni.

3. Dbaj o bezpieczeństwo

Stworzenie stałego miejsca na przechowywanie biżuterii w domu pomaga zminimalizować ryzyko jej zgubienia. Najlepiej sprawdzi się dedykowana szkatułka lub pudełko, które następnie chowa się do sejfu, lub pancernej skrytki. Stałe miejsce to także większy porządek i bezpieczeństwo. Dom powinien być zabezpieczony systemem alarmowym. Należy także dbać o swoją prywatność, unikając publikowania zbyt szczegółowych informacji na temat swojego majątku w mediach społecznościowych.

Jaki sejf na biżuterię?

4. Przewiduj zagrożenia

Pod moimi postami zdarzają się nie raz komentarze w stylu “Bałabym się, że mnie napadną”. Nic dziwnego, że ktoś się obawia kradzieży. Ale pierwsze pytanie jakie się nasuwa to: “Gdzie ta osoba ma zamiar chodzić w drogiej biżuterii?”. Przecież szlachetnych kosztowności nie zakłada się do klubu nocnego, ani na spacer ciemnymi uliczkami. Luksusowe klejnoty nosi się podczas wyjątkowych okazji, takich jak bankiet, przyjęcie czy wyjście do opery. Jedzie się wtedy taksówką lub z szoferem, w towarzystwie bliskich osób. W takich okolicznościach czujemy się bezpiecznie.

6. Unikaj noszenia podczas uprawiania sportu

Podczas uprawiania sportu, sprzątania czy innych intensywnych czynności fizycznych, lepiej zdjąć biżuterię. To nie tylko zabezpieczy ją przed utratą, ale także uchroni przed uszkodzeniem. Czynności takie jak pływanie w zimnej wodzie, lub zabawa śnieżkami to czas, w którym naczynia krwionośne się kurczą i biżuteria robi się luźna - nawet nie czuć, kiedy zsuwa się z palca.

Podsumowując szlachetna biżuteria wymaga szlachetnego traktowania. Ochrona przed stratą to kwestia nawyków i świadomego podejścia do przechowywania i noszenia kosztowności. Stosując proste zasady łatwiej zminimalizować ryzyko utraty cennych klejnotów i zwiększyć bezpieczeństwo.