Jak dobrać szlif kamienia?
obyczajeedukacjagemmologia

Szlify w świecie kamieni szlachetnych 

Autor: Piotr Zieliński

Kamienie szlachetne od zawsze zdobywają serca ludzi swoim niepowtarzalnym pięknem i niezwykłą wartością. Jednym z kluczowych czynników wpływających na ich urok i blask jest szlif. Szlif kamieni szlachetnych odgrywa kluczową rolę w wydobyciu z nich naturalnego blasku, sprawiając, że stają się wyjątkowymi dziełami sztuki. W tym artykule zestawiłem różne szlify stosowane w kamieniach szlachetnych. W tym niektóre bardzo zaskakujące i nietypowe na polskim rynku.

Jaki szlif kamienia

Szlif okrągły brylantowy

Szlif brylantowy to najczęściej spotykany i najbardziej popularny kształt stosowany w diamentach, ale również w innych kamieniach szlachetnych. Jest to tradycyjny szlif, który wykorzystuje 58 lub 57 faset, aby odbijać i rozpraszać światło, nadając kamieniowi niesamowity blask i brylancję. Szlif okrągły jest powszechnie stosowany ze względu na swoją zdolność do maksymalizacji wydobywanego światła. Kultowe gwiazdy takie jak Miranda Kerr i Rosie Huntington-Whitely, noszą pierścionki zaręczynowe z okrągłymi brylantami. Popularność okrągłego diamentu brylantowego w połączeniu z ilością odrzutu powstającego podczas szlifowania oznacza, że kamienie te mają najwyższą cenę.

Jak rozpoznać szlif kamienia?

Szlif owalny brylantowy

Jak sama nazwa wskazuje, owalne diamenty to wydłużone, zaokrąglone kształty, które mają podobny poziom ognia i blasku jak okrągły diament. Są to zmodyfikowane szlify brylantowe, co oznacza, że mają ten sam układ faset, co okrągłe diamenty. Owal łączy w sobie ponadczasową elegancję okrągłego diamentu z wydłużoną rondystą, tworząc niepowtarzalny i uniwersalny kształt. Diamenty o szlifie owalnym mają zwykle 58 faset, w tym dużą płaską taflę i szpiczasty pawilon. Owalny kształt jest podłużny, a zaokrąglone brzegi mogą różnić się stopniem wydłużenia. Stosunek długości do szerokości diamentów o szlifie owalnym może być różny, co pozwala na dostosowanie do osobistych preferencji.

Po czym poznać rodzaj szlifu kamienia?

Szlif szmaragdowy

Wykorzystując technikę pierwotnie zaprojektowaną do szlifowania szmaragdów, ten ośmiokątny schodkowy szlif ma równoległe, prostokątne fasetki. Charakterystyczna, duża tafla, podkreśla czysty kolor i lodową przejrzystość kamienia. Szmaragdowy szlif to odpowiedni wybór dla osób poszukujących pierścionka zaręczynowego w stylu Art Deco. Dodatkowo ozdobiony jest ściętymi rogami. Charakteryzuje się wysoką geometrią, stanowiącą definicję elegancji. Beyoncé, duńska księżna Mary i inne gwiazdy z dumą noszą w swoich pierścionkach zaręczynowych diamenty o szlifie szmaragdowym. Ich kamienie wykazują wysoką czystość, która jest charakterystyczną cechą kamieni o szlifie szmaragdowym.

Jaki szlif kamienia do pierścionka?

Szlif Poduszkowy

Zaokrąglone krawędzie zmiękczają rogi tego kwadratowego lub prostokątnego szlifu. Ten romantyczny wygląd, dopełnia 58 lub 64 fasetki zapewniając wspaniały blask. Kamienie o szlifie poduszkowym są zwykle osadzone w czterech pojedynczych lub podwójnych łapkach, aby zmaksymalizować dostęp światła. Wyjątkowy kształt kamienia o szlifie poduszkowym to doskonały wybór do pierścionka zaręczynowego podobnie jak ten, który książę Harry podarował Meghan Markle, lub też ten, który nosi Kim Kardashian.

Szlif serce co oznacza?

Szlif Serce

Wybitny symbol miłości, mający wykwintny kształt, który można umieścić w pierścionku, wisiorku lub innej biżuterii. Kamienie w kształcie serca różnią się smukłością i szerokością, a wybierane są przede wszystkim na podstawie osobistych preferencji. Dobrze oszlifowany kamień w kształcie serca powinien być symetryczny. Kształt serca jest niezwykle romantycznym szlifem, idealnym dla okoliczności miłosnych, takich jak zaręczyny czy rocznice. Ten kształt wykorzystuje 59 faset, nadając kamieniom piękny blask. Szlif serce wymaga precyzji i umiejętności, aby osiągnąć idealne proporcje i wyważony kształt.

Szlif asscher co to?

Szlif markizowy

Pierwotnie zamówiony przez króla Ludwika XIV, aby naśladować kształt ust jego kochanki, kamień w kształcie markizy pozostaje zachwycającym wyborem od kilku stuleci. Wąski kształt markizy przypomina również wydłużone oko. Jego oszałamiająco duża korona sprawia, że palec wydaje się dłuższy i smuklejszy. Sprawia też, że sam kamień wydaje się większy. Szlif markizowy, przesiąknięty historycznym romansem, ma silną osobowość, która  wyróżnia się na tle pospolitych szlifów. Doceniły go aktorki Catherine Zeta-Jones i Portia de Rossi.

Szlif radiant co to?

Szlif gruszkowy

Kształt gruszki łączy w sobie cechy szlifu brylantowego i markizy, tworząc stożkową kroplę z niezwykłą brylancją. Podobnie jak owalne i markizowe diamenty, kształt gruszki wydłuża palec — szczególnie, gdy jest noszony czubkiem skierowanym w stronę paznokcia. Diamenty o szlifie gruszkowym znalazły się w centrum uwagi, gdy aktorki, takie jak Mia Farrow i Katherine Heigl, oraz różne piosenkarki, w tym Victoria Beckham, publicznie ogłosiły swoje zaręczyny. Kamienie o szlifie gruszkowym są szczególnie atrakcyjne, gdy dopełnia je aureola wysadzana małymi diamentami.

Szlif radiant

Stosunkowo nowy rodzaj szlifu promienistego, został zaprojektowany przez Henry'ego Grossbarda pod koniec lat 70. Stworzył technikę cięcia, która łączyła w sobie najlepsze cechy szmaragdów i okrągłych diamentów, dzięki czemu szlif radiant wykazywał niesamowity blask i ogień, zachowując prostokątny lub kwadratowy kształt. Z 70 fasetami, szlif radiant jest jednym z najbardziej genialnych kształtów diamentów dostępnych obecnie. 

Jaki szlif kwadratowy w diamencie?

Szlif kwadratowy princess

Uwielbiany za swój współczesny styl i blask, szlif princess jest najpopularniejszym kształtem o fantazyjnym wyglądzie. To kwadratowy zmodyfikowany szlif diamentowy ze spiczastymi narożnikami. Szczycący się ponad 50 fasetami w kształcie jodełki, ten kształt charakteryzuje się wyjątkowym ogniem i brylancją. Kamienie o szlifie princess, przypominające odwrócone piramidy ze ściętymi bokami, uchodzą za najbardziej olśniewające diamenty kwadratowe i prostokątne na świecie.

Pierścionek na zamówienie z kwadratowym kamieniem

Szlif Asscher:

Pochodzący z Holandii szlif Asscher był kiedyś stosowany wyłącznie do antycznych diamentów, ale obecnie powrócił w zmodyfikowanej, nowoczesnej formie. Zawsze kwadratowy, ze ściętymi rogami, szlif asscher ma dużą taflę, która pozwala zajrzeć do środka kamienia. Kamienie szlachetne o tym szlifie doskonale prezentują się jako główny element pierścionków zaręczynowych, kolczyków, naszyjników czy bransoletek. Pasuje zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych stylizacji, dodając im wyjątkowego uroku i klasy. Wyraźne stopnie wzdłuż pawilonu intensyfikują kolory, dzięki czemu szlif jest dobrym wyborem dla naturalnie występujących żółtych, niebieskich lub zielonych kamieni. Elizabeth Taylor posiadała skarbnicę diamentów, ale tym, który nosiła najczęściej, był 33-karatowy pierścionek z brylantem o szlifie asscher. Jej kamień, podobnie jak wiele innych diamentów o szlifie asscher, został osadzony w oprawie z czterema łapkami, aby miał maksymalną ilość światła.

Jak poznać szlif kamienia?

Szlif trillion

Szlif trillion to unikalny kształt, który jest kombinacją szlifu okrągłego i trójkątnego. Kamienie trillionowe charakteryzują się trzema krawędziami i zaokrągloną podstawą. Szlif ten może mieć od 31 do 50 faset, które nadają kamieniom spektakularne refleksy. Trilliony doskonale dopełniają główny kamień pierścionka zaręczynowego. 

Szlify fantazyjne

W Zieliński Art wykorzystujemy szlify tradycyjne jak i fantazyjne. Te ostatnie charakteryzują się niepowtarzalnym kształtem zrealizowanym dla pojedynczego zamówienia. Umożliwiają uwolnienie wyobraźni i fantazji aby stworzyć coś misternego niepowtarzalnego. Szlify fantazyjne rządzą się swoimi prawami. Ilość faset, kąty i proporcje ustalane są wspólnie z klientem, a następnie szlifierzem. Fantazyjne szlify pozwalają również na lepsze wyeksponowanie cech i naturalnych pięknych kamieni szlachetnych, dodając im niepowtarzalny i osobisty charakter.

Jaki szlif kamienia w pierścionku zaręczynowym?