Dlaczego tanzanit?
gemmologiaedukacja

Tanzanit

Autor: Piotr Zieliński

Tanzanit jest stosunkowo nowym kamieniem w galaktyce kamieni kolorowych. W 1967 roku plemię masajów natknęło się na skupisko wysoce przezroczystych, intensywnie fioletowych i niebieskich kryształów, które wystawały prosto z ziemi w Merelani, obszarze północnej Tanzanii. Początkowo uważano, że odkrycie oznaczało nowy depozyt szafirów. Jednak szybko się okazało, że to nowy minerał!

Dlaczego pierścionek z tanzanitem?

W 1968 roku firma Tiffany & Company nazwała klejnot od kraju, z którego pochodził. Następnie wykonano spektakularny naszyjnik z tym kamieniem dla Elizabeth Taylor. Prawie z dnia na dzień, tanzanit stał się popularny wśród wiodących projektantów biżuterii i innych specjalistów, a także wśród klientów, którzy mieli oko do pięknych i niezwykłych klejnotów.

Tanzanit symbolika i znaczenie

Natychmiastowa popularność tego przejrzystego niebiesko-fioletowego klejnotu była związana nie tylko z jego żywym kolorem i wysoką czystością. Poza samą barwą w kamieniu zachodzi zjawisko pleochroizmu, które sprawia, że mieni się on od niebieskiego do fioletowego, w zależności od kierunku padania światła. Chłodne oświetlenie, takie jak świetlówka, odpowiednik światła dziennego, podkreśli odcienie niebieskie, podczas gdy ciepłe oświetlenie, takie jak światło żarowe, sprawi, że będzie on bardziej fioletowo-purpurowy.

Podobnie jak inne kolorowe kamienie szlachetne, tanzanity o żywych, głębokich kolorach są intensywnie poszukiwane przez kupców. Jaśniejsze odcienie pastelowe są bardziej przystępne cenowo i mają swój własny subtelny urok.

Jaki kamień do sygnetu?

Ponieważ tanzanit wydobywany jest tylko w jednym miejscu na naszej planecie, łatwiejsze jest kontrolowanie jego wydobycia. Legendarne kopalnie, skąd pochodzi ten minerał, są pod ścisłą kontrolą międzynarodowych organizacji dbających o etyczne wydobycie. Zapobiega to nielegalnej ekskawacji, niszczeniu środowiska naturalnego i wspierania terroryzmu.

Tanzanit jest też znakomitą lokatą kapitału. Wiele depozytów popularnych minerałów w przeszłości się wyczerpało, a ceny poszybowały. Za przykład może posłużyć turmalin Paraiba, który w latach 80-tych kosztował tyle co każdy inny turmalin. Jednak gdy złoże się wyczerpało, ceny poleciały w kosmos. Obecnie dostępność tego minerału jest niemalże zerowa, a cena zabójcza. To samo czeka tanzanit. Obecnie złoża są bogate i kamień ten jest dostępny. Jednak to wkrótce może się zmienić, wraz z ceną rynkową.  

Czy tanzanit nadaje się na zaręczyny?