Dawno temu geolodzy sądzili że jest tylko jeden rodzaj żółtego szafiru. Nazywano go topazoszafir. Jednak w miarę odkrywania nowych złóż we wschodniej Australii, Tajlandii, Sri Lance, Madagaskarze i Afryce Wschodniej okazało się, że kamień ten występuje w różnych tonach od pomarańczowego do blado-żółtego.
Najbardziej pożądaną barwą jest jaskrawożółta o nazwie Pukhraj, będąca symbolem mądrości i zamożności. W wielu kulturach kolor ten jest też synonimem odwagi w pokonywaniu granic i wyznaczaniu nowych kierunków.
Jakiś czas temu wykonałem dla Pana Łukasza pierścionek zaręczynowy, będący jednym z sześciu elementów kompletu biżuterii. Koncepcja polega na tym, aby w każdym elemencie zestawu mają być kamienie w innym kolorze. Ponieważ pierścionek był z niebieskim szafirem, Pan Łukasz zadecydował, aby bransoletka została wykonana szafirem w kolorze żółtym.
Zaprojektowałem główną oprawę w kształcie oka. Tęczówkę stanowi jaskrawy żółty szafir, uzupełniony małymi brylantami. Bransoletkę zamyka amerykańskie zapięcie w kształcie znaku nieskończoności. Całość została wykonana w białym złocie 585.