Podobnie jak ryś, zwierzę to zostało zagrożone wyginięciem przez zmniejszanie się polskich lasów. Kiedyś powszechny na terenie całego kraju, prawie zniknął z Polski w latach 70-tych, gdy pozostało mniej niż sto osobników. W 1998 roku został uznany za gatunek chroniony. W rezultacie, w różnych częściach kraju, obecnie żyje ich ponad tysiąc.
Wilki mają w polskiej kulturze szczególne miejsce. Są symbolem dzikości, ale też opiekuńczości. W polskim malarstwie często artyści podkreślali ich agresywną naturę. Jednym z nich był Alfred Wierusz-Kowalski, twórca obrazu z końca XIX wieku pt. "Wilki Napadające Sanie". Faktycznie, wilki tworzą watahy, które polują na duże zwierzęta, takie jak łoś i jeleń, a nawet w pewnych przypadkach atakują ludzi.
Wilk może także mieć pozytywne konotacje. To symbol siły, niezależności i odwagi. Odwołuje się do pracy zespołowej, gdyż wilki najefektywniej działają w stadzie. Strach, jaki budzi, bywa wykorzystywany do zdobycia psychologicznej przewagi. Nawiązują do niego ugrupowania wojskowe, ale też kluby sportowe i zespoły muzyczne.
Zwierzę to stało się inspiracją do wykonania wyjątkowej bransolety. W centrum znajduje się głęboko rzeźbiona podobizna wilka. Jego wygląd budzi wszystkie skojarzenia - od zachwytu do lęku. Pozostałą część bransolety stanowi gruby, podwójny łańcuch o splocie królewskim, dopełniony okuciami. Dzikość tego stworzenia podkreśla brutalne wykończenie w postaci rys i otarć.