Kolczyki ze smokiem ze złota
kolczyki

Nausznica ze smokiem

Autor: Piotr Zieliński

Legenda głosi, że wyspy zatoki stworzył wielki smok, który mieszkał w górach. W przewodniku wyjaśniono: „Kiedy smok podążał w stronę brzegu, młócił ziemię ogonem, żłobiąc doliny i jary; kiedy zanurzał się w morzu, tereny rozkopane ogonem zalewała woda, z której tu i ówdzie wystawały jedynie skrawki lądu” (The Lonely Planet Guidebook on Vietnam).

W rzeczywistości rolę tego potwora odegrały wiatr i woda — to one nadały wysepkom znajdującym się w zatoce Hạ Long przeróżne kształty i rozmiary. Znajduje się ona w Wietnamie i nazywana jest Zatoką Zstępującego Smoka. Znajduje się tam około 3000 wysp, wyglądających jakby pochodziły z czasów dinozaurów. Są one rozrzucone na powierzchni blisko 1500 kilometrów kwadratowych. Szmaragdowa woda zatoki dodaje baśniowego charakteru temu wyjątkowemu miejscu. 

Legenda związana z Hạ Long stała się inspiracją do stworzenia niepowtarzalnej nausznicy. Stanowi ona sylwetkę mitycznego zwierzęcia pokrytego łuskami, które niczym wąż wije się po płatku ucha. Głowa wystaje nad małżowinę. Skrzydło działa jako element przylegający do czółenka ucha. Końcówka ogona stanowi formę odwróconego zapięcia sprawiającego wrażenie, jakby ogon przebijał płatek. Całość została wykonana w litym białym złocie.

Nausznica ze smokiem w białym złocie

Nausznica z wężem w białym złocie

Powrót