Jakie kolczyki kwiatami?
kolczyki

Kolczyki z kwiatami śnieżnego lotosu

Autor: Piotr Zieliński

Kwiat ten występuje tylko w Himalajach. Rośnie na wysokości powyżej 3200 m n.p.m. na rumowiskach zwanych piargami. Charakteryzuje się błyszczącymi kwiatami, które pojawiają się na liściach rosnących między skałami. Zazwyczaj tylko 5 procent nasion kiełkuje, a roślina potrzebuje 3 do 5 lat wzrostu, aby osiągnąć dojrzałość. Ze względu na niskie temperatury i obecność śniegu, kwiat ten rośnie w trudnych i surowych warunkach.

Jakie kolczyki na zamówienie?

Saussurea laniceps, znany także jako śnieżny lotos, jest wykorzystywany w tradycyjnej medycynie chińskiej. Wzrastające zapotrzebowanie na te kwiaty może prowadzić do wyginięcia całego gatunku. Naukowcy podejmują wysiłki mające na celu ocalenie śnieżnego lotosu i innych gatunków roślin, zagrożonych ze względu na swoją popularność.

Wytrwałość śnieżnego lotosu, którego największym zagrożeniem okazał się człowiek, zainspirowała mnie do wykonania wyjątkowych kolczyków. W centrum kolczyków osadzone są różowe szafiry. Płatki okraszone są małymi diamentami przypominającymi kryształki lodu. Całość została wykonana w żółtym złocie.


Jakie kolczyki z szafirami?

Powrót