Kolczyki z niebieskimi i żółtymi szafirami
kolczyki

Kolczyki z kwiatami goryczyuszki

Autor: Piotr Zieliński

Jest niezwykle delikatna, a zarazem piękna. Mimo swoich niewielkich rozmiarów wybiera siedliska, w których panuje duża konkurencja: skraj lasu, łąki, skarpy czy suche murawy. Jej siła i trwałość wynika z doskonałego przystosowania do polskiego klimatu i warunków. Gatunek ten kwitnie jako jeden z najpóźniejszych i często można go spotkać jeszcze w listopadzie. 

Goryczuszka orzęsiona (Gentianella ciliata) występuje w Sudetach i Karpatach. Jest też stosunkowo mocno wyczulona na zmienne warunki atmosferyczne i zamyka kwiaty na noc, w czasie niekorzystnej pogody (deszcz, mgła) a także przy zbyt niskich temperaturach. Ma duże, czteropłatkowe kwiaty w niebieskim kolorze, z dzwonkowatym kielichem o strzępiasto orzęsionych brzegach łatek.

Roślina objęta ścisłą ochroną gatunkową. Głównymi zagrożeniami dla goryczki jest niszczenie siedlisk poprzez zalesianie gruntów, oranie nieużytków i łąk oraz intensywna gospodarka łąkowa. Oprócz tego kwiaty są często zrywane przez turystów lub wykopywane są całe przez kolekcjonerów do ogrodów.

Kolczyki z kwiatami z szafirami w żółtym złocie

Siła, piękno i wytrzymałość goryczuszki stała się inspiracją do zrealizowania wyjątkowych kolczyków. Cztery płatki kwiatu symbolizują szafiry o głębokiej błękitnej barwie. Kontrastują z nimi pręciki w postaci żółtych szafirów. Duże zapięcia sprawiają, że kolczyk się nie przechyla i pewnie opiera się na płatku ucha. Całość została wykonana w żółtym złocie.

Kolczyki wtyczki z kwiatkami w postaci szafirów

Powrót