Na obszarze zaledwie trzech kilometrów kwadratowych lasu tropikalnego swoje siedlisko może mieć aż 1500 gatunków motyli. Stanowią one niesamowity popis barw i różnorodności występującej w przyrodzie. Tak jak nie ma dwóch identycznych osób, tak też nie spotka się dwóch identycznych motyli. Do najwspanialszych kolorów występujących w naturze, należą te, które są efektem zjawiska zwanego iryzacją.
Skrzydła wielu motyli połyskują pięknymi, metalicznymi barwami, które zmieniają się w zależności od kąta patrzenia. Pokryte są one rzędami maleńkich łusek z mikroskopijnymi wgłębieniami. Odległość między nimi jest mniejsza od fal światła, które w zetknięciu z taką strukturą ulegają interferencji. Jedne barwy zanikają, a inne zostają wzmocnione. Naukowcom zajęło dziesięć lat stworzenie uproszczonej wersji powierzchni skrzydeł motyla z efektem tzw. koloru strukturalnego.
Jak przenieść niesamowitą grę światła i formy do świata biżuterii? Zaprojektowałem unikatowy pierścionek w kształcie motyla, z ażurowymi skrzydłami. Znajdują się one pod delikatnym nachyleniem, aby zoptymalizować ilość dostarczanego światła. Wewnątrz skrzydeł osadzonych zostało łącznie 127 kamieni o doskonałym szlifie brylantowym oraz kwadratowym. Dzięki znakomitej dyspersji mienią się wszystkimi kolorami nieba. Pierścionek został wykonany w różowym złocie próby 585.