Fraktale to matematyczne określenie form, które w każdej skali stanowią ten sam, powtarzający się wzór. Przykłady fraktalnych form występują w naturze obejmują rozgałęzienia roślin, struktury chmur, układy naczyń krwionośnych, czy nawet kształty górskich linii brzegowych. Zrozumienie fraktalnych elementów w przyrodzie pomaga naukowcom lepiej analizować i opisywać różnorodność strukturalną w organizmach żywych i krajobrazie.
Tą zależność wyraźnie widać w płatkach śniegu. Nie ma dwóch takich samych, a jednak każdy z nich jest fraktalem. Poszczególne ramiona rozgałęziają się na coraz mniejsze i mniejsze. Zjawisko samopodobieństwa występujące w przyrodzie od zawsze było dla mnie oznaką świadomego, wyższego projektu. W związku z tymi przemyśleniami zrodził się projekt naszyjnika w kształcie płatka śniegu.
Wydawałby się, że oczywistym kolorem dla śnieżynki będzie biały. Jednak oglądając kiedyś film pokazujący kruszenie lodowów zauważyłem, że prastara zmarzlina ma w przełamie kolor niebieski! Zafascynowany tym zjawiskiem zdecydowałem się na błękitny topaz. Kamienie zostały wyszlifowanych na zamówienie, specjalnie do tej realizacji.
Projektując kompozycję zadbałem o to, aby naszyjnik miał interesujący zarówno awers, wysadzany kamieniami, jak i rewers tworzący misterną kompozycję fraktalną. Całość została wykonana ręcznie w białym złocie próby 750.