Naszyjnik z bursztynem i brylantami.
naszyjniki

Złoty naszyjnik w formie koralowca z bursztynem i brylantami

Autor: Piotr Zieliński

Koralowce (Anthozoa, z gr. anthos ‘kwiat’ + zoon ‘zwierzę’ – dosł. ‘kwiatozwierz’) to gromada morskich, skałotwórczych parzydełkowców przytwierdzonych do dna morskiego. Ich środowiskiem są morza tropikalne. Jednak w chłodnych morzach półkuli północnej również znalazły swój dom. W polskim Bałtyku odnotowano kilka rzadkich gatunków.

Trwałe struktury wytwarzane przez koralowce są powszechnie wykorzystywane w sztuce zdobniczej od tysięcy lat. Koral pojawia się już w sztuce starożytnego Egiptu, występował też w antycznej Europie.

Rysunek koncepcyjny naszyjnika z bursztynem i brylantami

Obecnie jednak ciągłe zapotrzebowanie przyczynia się do sporych strat populacji delikatnych korali. Komercyjne zbiory powodują obniżenie zdolności rozrodczych i zmniejszają  różnorodność genetyczną.

Od dawna kwestie związane z niszczeniem raf powstrzymywało mnie od realizacji projektu z koralem. Bardzo się ucieszyłem gdy odezwał się do mnie Przemysław Słomski z firmy 79th Element specjalizującej się w sprzedaży złota inwestycyjnego. Na spotkaniu zaprezentował mi okazały bursztyn pochodzący z Morza Bałtyckiego. Od razu pomyślałem o projekcie naszyjnika, w którym żywiczny kamień zostałby otoczony koralowcem.

Aby jednak nie przyczyniać się do niszczenia środowiska, ustaliliśmy, że koral zostanie wykonany ze złota. Dzięki temu idealnie komponował się z bursztynem kolorystycznie i pozwolił na bardziej dowolną formę. Do wykonania projektu przeanalizowałem anatomię żywych koralowców oraz wapiennych struktur tworzących rafy. Po zaakceptowaniu rysunku przystąpiłem do realizacji.

Naszyjnik w formie koralowca oplatającego barokowy bursztyn.

Główna oprawa została idealnie dopasowana do barokowego kształtu kamienia. Następnie bursztyn został w niej zakuty bez użycia kleju i innych metod pomocniczych. Kompozycję dopełniają brylanty osadzone w złotym koralowcu. Sesja zdjęciowa z naszyjnikiem odbyła się w malowniczym Pałacu Wojanów.

Naszyjnik na modelce wysiadającej ze sportowego samochodu na tle pałacu.

Naszyjnik z bursztynem na modelce.

Powrót