Naszyjnik z niedźwiedziem i opalem.
naszyjniki

Król kniei

Autor: Piotr Zieliński

Podczas walki niedźwiedź uderza przeciwnika swą ogromną łapą i rozrywa jego ciało potężnymi pazurami. Do zabicia jelenia często wystarcza mu jedno uderzenie. 

Zdaniem przyrodników niedźwiedzie są nawet bardziej niebezpieczne niż wielkie koty takie jak lwy. Na ogół jednak, podobnie jak inne zwierzęta, unikają ludzi, choć mogą zaatakować, gdy zostaną sprowokowane lub zaskoczone. Gdy głodny niedźwiedź wywęszy zdobycz, wydaje niecierpliwe pomruki. Z kolei atakujący niedźwiedź trafnie wyobraża niegodziwego władcę, który gnębi i uciska swych ubogich poddanych. Na przykład w biblijnej księdze Przysłów można znaleźć taki opis: “Niegodziwy władca panujący nad bezradnym ludem, przypomina pomrukującego lwa i atakującego niedźwiedzia.” - (Prz. 28:15, NWT2013)

Projekt naszyjnika z niedźwiedziem.

Niedźwiedź słusznie zatem symbolizuje władzę, siłę i odwagę. Cechy te stały się dla mnie inspiracją do zaprojektowania naszyjnika dla Pana Michała. Składa się on z głęboko rzeźbionego wisiora w kształcie głowy niedźwiedzia, zawieszonej na łańcuchu o splocie królewskim. Ten rodzaj łańcucha stanowi formę metalowej kolczugi, która mimo zastosowanych okrągłych ogniw i budowy ma przekrój kwadratowy. Każde ogniwo przechodzi przez cztery inne. Mimo to łańcuch jest elastyczny i dobrze się układa.

Pod szyją drapieżnika zaprojektowałem tarczę, w której został oprawiony czarny opal boulderowy. Kamień został sprowadzony z Australii jako surowy okaz mający masę 22 ct i został oszlifowany na zamówienie aby dopasować go do oprawy. Końcowy kamień ma masę 14 ct.

Naszyjnik z niedźwiedziem i opalem boulderowym.

Powrót