Naszyjnik z tanzanitem i motywem liści wysadzanym diamentami.
rysunkinaszyjniki

Naszyjnik z tanzanitem

Autor: Piotr Zieliński

Tanzanit jest fioletowo niebieską odmianą minerału o nazwie zoisyt. Wydobywany jest tylko w jednym miejscu na świecie, w Merelani Hills w Tanzanii. Stąd też pochodzi jego nazwa. Na wygląd tanzanitu ogromny wpływ ma pleochroizm – zjawisko, które powoduje zmianę barwną w zależności od kąta patrzenia na kryształ.

Najwyższej klasy tanzanit powinien być fioletowo niebieski, podobnie jak w najwyższej klasy szafir. Czasem pod wpływem szlifu kamień otrzymuje nawet purpurową barwę. Każdy wysokiej klasy tanzanit będzie zmienił się grą tych kolorów.

Aby podkreślić ten zdumiewający efekt, tanzanit został całkowicie odsłonięty w dolnej części naszyjnika dzięki czemu dostaje się do niego więcej światła. Górna część oprawy rozdziela się na dwie wstęgi, które swoją organiczną formą przypominają liście. Każdy z liści zawiera nerw główny wysadzany szafirami o różnych kształtach i wielkościach. Jednak nie uwzględniłem w projekcie bocznych żyłek w liściach, dzięki czemu nabierają one nowoczesnego, nieco abstrakcyjnego wyrazu, który w połączeniu z niebanalną kolorystyką daje wspały efekt zbalansowany między bogatą kompozycją, a oszczędnymi środkami wyrazu. Biała powierzchnia liści i będzie wysadzana losowo oprawionymi brylantami, które będą pięknie lśnić w blasku każdego bankietu. Naszyjnik zostanie w całości wykonany z białego złota 18k.

Projekt naszyjnika z motywem liści wysadzany tanzanitem i diamentami.

Powrót