Nasz umysł jest uwięziony w świecie trójwymiarowym. W związku z tym wiele ludzi ogranicza się wyłącznie do poznawania empirycznego. Jednak poza nim istnieje rzeczywistość, która przekracza granice naszego pojmowania.
W obliczu niezmierzonego ogromu, którego nie potrafimy, dotknąć ani poczuć zabawna wydaje się arogancja człowieka, któremu wydaje się, że już znalazł odpowiedzi dotyczące powstania życia, lub jego sensu.
Namiastką tej rzeczywistości jest matematyka, w której wiele koncepcji przekracza granice naszego umysłu. Jedną z nich jest tesserakt - czterowymiarowy odpowiednik sześcianu. Ma się on do sześcianu tak, jak sześcian do kwadratu. Innymi słowy tak, jak powierzchnia kostki składa się z sześciu kwadratowych ścian, tak hiperpowierzchnia tesseraktu składa się z ośmiu sześciennych komórek.
Koncepcja hipersześcianu może posłużyć do konstruowania architektury superkomputerów, lub też innych zastosowań, które są jeszcze do odkrycia. Przykładem jest poniższy obiekt. Ten artefakt, nieznanego pochodzenia, najwyraźniej nawiązuje do hipersześcianu, który pod wpływem światła i upływu czasu bezustannie zmienia swój kształt. Serce stanowi tajemniczy kryształ, który z każdej strony wygląda identycznie. Być może jest on swoistym napędem lub bramą do następnego wymiaru.