Nowoczesny pierścionek z szafirem
pierścionkiundefined

Pierścionek lodowy z szafirem

Autor: Piotr Zieliński

Proces ten jest możliwy jedynie dzięki pewnej osobliwej właściwości wody. W miarę ochładzania się woda w morzach i jeziorach staje się coraz cięższa. Lżejsza, cieplejsza woda jest wypierana przez cięższą i unosi się ku górze. Ale gdy temperatura wody spadnie do ok. 4°C, proces ten zaczyna przebiegać w odwrotnym kierunku. 

Zbliżając się do punktu zamarzania, woda robi się znowu lżejsza i utrzymuje się ponad cieplejszą warstwą, po czym krzepnie i zamienia się w lód. Ponieważ lód jest lżejszy od znajdującej się poniżej wody, pozostaje ona warstwą izolującą, co stanowi ochronę dla żyjących w niej roślin i zwierząt. Gdyby nie to zjawisko, większa część wody w jeziorach, a nawet oceanach, z czasem zamieniłaby się w twardy lód, wskutek czego na ziemi panowałyby warunki uniemożliwiające życie.

Zdumiewające właściwości wody i lodu stały się inspiracją do wykonania wyjątkowego pierścionka. Geometryczna, przestrzenna kompozycja nawiązuje do krystalicznej postaci lodu. W centrum osadzony został niebieski szafir. Pozostałe cząsteczki wody, pod postacią diamentów, uwięzione są w wiązaniach wodorowych z białego złota. Oprawa pozwala zobaczyć kamienie z każdej strony, jakby lewitowały w powietrzu, odsłaniając doskonałe proporcje szlifu.  

Matematyczny pierścionek z szafirem

Powrót