Obrączki z niebieskimi kamieniami
obrączki

Roślinna obrączka z tsavorytami

Autor: Piotr Zieliński

Z naukowego punktu widzenia to rodzina botaniczna, znana też pod nazwą wiechlinowatych (Poaceae, Gramineae). Należące do niej gatunki mają pewne charakterystyczne cechy wspólne i choć są do siebie dość podobne, to zdumiewa ich liczba, określana na przeszło 10 000. Osiągają wysokość od 2 centymetrów do nawet 40 metrów. Są jednym z głównych składników ziemskiej flory. Nic dziwnego, gdyż należą do roślin najlepiej się przystosowujących: występują zarówno w strefach podbiegunowych, jak i na pustyniach, w wilgotnych dżunglach i na smaganych wiatrem stokach górskich. Rozległe formacje roślinne, między innymi step, llano, pampa, preria czy sawanna, zdominowane są właśnie przez trawy.

Jak obrączka z szafirami?

Wszystkie wielkie cywilizacje rozwinęły się dzięki uprawie roślin trawiastych. Na przykład podstawą wyżywienia Egipcjan, Greków i Rzymian były pszenica i jęczmień, Chińczyków — proso i ryż, Hindusów — pszenica, jęczmień i proso, Majów, Azteków i Inków — kukurydza. Na bezkresnych stepach paśli swoje konie Mongołowie. Bezsprzecznie trawa miała dla człowieka wielkie znaczenie już od zarania dziejów. Trawa jest jednym z głównych źródeł tlenu. Z kolei jej cienkie korzenie zapobiegają erozji gleby. 

Niesamowite właściwości i wytrzymałość traw stały się inspiracją do stworzenia wyjątkowej obrączki. Źdźbła wysadzane są soczystymi tsavorytami. Podnoszą się one po deszczu reprezentowanym przez doskonałe szafiry, wyszlifowane na zamówienie w Hong-Kongu. Każdy z nich ma zaledwie 2.5 mm długości. Kompozycję dopełniają mniejsze listki i krople rosy w postaci diamentów. Całość została wykonana w platynie próby 950. 

Obrączki z zielonymi kamieniami

Obrączki z platyny z diamentami

Powrót