Koncepcja Wszechświata przedstawiona przez Arystotelesa zakładała, że naszą planetę i jej atmosferę tworzą cztery żywioły: ziemia, woda, powietrze i ogień. Wszechświat otaczający Ziemię miał być złożony z kryształowych sfer unoszących ciała niebieskie tworząc eter.
Koncepcja Wszechświata przedstawiona przez Arystotelesa zakładała, że naszą planetę i jej atmosferę tworzą cztery żywioły: ziemia, woda, powietrze i ogień. Wszechświat otaczający Ziemię miał być złożony z kryształowych sfer unoszących ciała niebieskie tworząc eter. Dzisiaj wiemy, że prawda jest znacznie bardziej złożona, a motyw żywiołów nabrał symbolicznego znaczenia.
Nie chodzi tylko o poetycką symbolikę, ale też przypisywanie poszczególnym żywiołom cech charakteru. Pomagają one opisać typy osobowości i ich mocne strony. Woda jest symbolem nowego życia, odrodzenia i nieskończoności. Jej płynność to coś zmiennego, nieprzewidywalnego. Podobnie jak nurt rzeki, lub pod postacią deszczu, woda potrafi być łagodna, ale też groźna.
Ogień również ma ogromną siłę. Wypróbowuje materię i transformuje ją pod wpływem temperatury. Daje domowe ciepło jak ognisko, które chroni też przed dzikimi zwierzętami nocy. Olśniewa niczym słońce. Wzmacnia radość życia i udziela energii do działania, pobudza entuzjazm i gorliwość.
Te dwa żywioły stały się parabolą związku dwojga ludzi, która znalazła odzwierciedlenie w pięknych obrączkach. Ona niczym woda jest emocjonalna i intuicyjna, ale też czuła i delikatna. On jest ogniem, który pobudza do działania, staje w obronie i przejawia zapał. Żywioły symbolizują dwa odrębne kolory złota zastosowane w komplecie. Kwiaty, wysadzane rubinami są symbolem nowego początku i w wyjątkowy sposób dopełniają całą kompozycję.