Pierścionek z żółtym tanzanitem
pierścionki

Pierścionek z tanzanitami

Autor: Piotr Zieliński

Tanzanit jest stosunkowo nowym minerałem w galaktyce kamieni szlachetnych. W 1967 roku plemię Masajów natknęło się na skupisko wysoce przezroczystych, intensywnie fioletowych i niebieskich kryształów, które wystawały prosto z ziemi w Merelani, obszarze północnej Tanzanii. Początkowo uważano, że odkrycie oznaczało nowy depozyt szafirów. Jednak szybko się okazało, że to nowy minerał!

Podobnie jak inne kamienie szlachetne, tanzanity o żywych, głębokich kolorach są intensywnie poszukiwane przez kupców. Nie każdy jednak wie, że fioletowo-niebieski kolor powstaje w wyniku procesów geologicznych, w których udział ma wysoka temperatura. W takim razie jaki kolor mają tanzanity, które formowały się przez tysiące lat we względnie stałej temperaturze?

Odpowiedź zawiera poniższy pierścionek. Zestawiłem w nim ze sobą dwa tanzanity o szlifie gruszkowym. Ich przeciwstawne barwy opowiadają historię formowania się każdego z nich. Kompozycję dopełniają inne kamienie pochodzące z Afryki. Są to: zielony tsavoryt wydobywany w tym samym regionie co tanzanit, niebieski i pomarańczowy szafir oraz rubin. Ta symfonia kolorów przełamuje odważną bryłę pierścionka pełną nowoczesnych linii i geometrii.  

Pierścionek na lato z kolorowymi kamieniami

Powrót