Pierścionek roślinny z szafirem
pierścionki

Pierścionek z chińskiej porcelany

Autor: Piotr Zieliński

Jest jednym z najbardziej wyjątkowych i cenionych dzieł sztuki ceramicznej na świecie. Jej długotrwała historia sięga tysięcy lat, a technika produkcji i wyjątkowa jakość sprawiają, że jest ona niezwykle ceniona przez kolekcjonerów, historyków sztuki i miłośników piękna. Chińska porcelana ma swoje korzenie w starożytności. Rozwinęła się w dynastii Han (206 r. p.n.e. - 220 n.e.). W późniejszych okresach techniki wytwarzania osiągnęły wysoki poziom doskonałości. Jednym z największych przełomów było odkrycie kaolinu, rodzaju białej gliny, w okolicach Jingdezhen w prowincji Jiangxi, co dało początek chińskiej porcelanie w stylu białego i niebieskiego.

Pierścionek zaręczynowy z emalią

Ważnym elementem produkcji chińskiej porcelany jest proces wypalania, który może trwać nawet kilka dni w ekstremalnych temperaturach (ponad 1300°C). To właśnie dzięki temu procesowi porcelana uzyskuje swoją niezwykłą twardość, delikatność, a nawet przezroczystość. Proces ten sprawił, że chińska porcelana może przetrwać wieki w nienaruszonym stanie.

Chińska porcelana jest znana z bogactwa i różnorodności wzorów oraz pięknych, ręcznie malowanych dekoracji. Od wieków była eksportowana do różnych regionów świata, co wpłynęło na rozwijanie się sztuki ceramiki w innych kulturach. Dziś stare, unikatowe chińskie porcelany są cenniejsze niż kiedykolwiek wcześniej i stanowią ważne dziedzictwo kulturowe ludzkości.

Ta wspaniała dziedzina sztuki stała się inspiracją do wykonania wyjątkowego pierścionka. W centrum został osadzony doskonały szafir o znakomitym szlifie, czystości i barwie, nawiązującej do niebieskich wzorów. Dopełnia go aureola wysadzana czarnymi diamentami. Pierścionek zdobią roślinne meandry, charakterystyczne dla chińskiej ceramiki. Przestrzeń negatywowa została wydrążona i wypełniona białą emalią, którą również wypala się w piecu podobnie jak ceramikę. Całość została wykonana w białym złocie próby 585. 

Pierścionek zaręczynowy na zamówienie z szafirem

Powrót