Pierścionek z ametystem i diamentami
pierścionki

Pierścionek La Bambouseraie

Autor: Piotr Zieliński

Próby sprowadzenia go z Azji kończyły się niepowodzeniem. Chociaż niektóre gatunki mogą przetrwać nawet w temperaturze minus 24°C i rozwijać się na wysokości do 5000 metrów, utrzymanie go przy życiu podczas długiej podróży przez kontynenty okazało się niemożliwe. 

Prawie 150 lat temu na południu Francji niejaki Eugène Mazel, importer przypraw z Azji, wpadł na pomysł stworzenia największej na świecie szkółki drzew bambusowych. Do roku 1855 w realizacji ambitnego pomysłu Mazela stał dość poważny problem: bambusy nie rosły w Europie. Dopiero gdy pojawiły się szybsze statki, w roku 1827 udało się przywieźć okazy bambusa do Francji. Marzenie Mazela się spełniło!

La Bambouseraie liczyła niemal 200 odmian tej szybko rosnącej i mającej wszechstronne zastosowanie rośliny z rodziny traw. Niestety, w roku 1890 Mazel zbankrutował i musiał sprzedać swój cenny ogród. Na szczęście następcy kontynuowali jego dzieło i teraz jakieś 350 000 ludzi co roku odwiedza La Bambouseraie — spełnione marzenie Mazela. 

Niezwykła historia bambusowego ogrodu stała się inspiracją do stworzenia wyjątkowego pierścionka. Koncept opiera się na czterech łodygach bambusa, które z oprawy przechodzą płynnie w obrączkę. W centrum osadzony został wyjątkowy 10-karatowy ametyst o szlifie szachownicowym. Kamień nawiązuje do spokoju ducha, jakiego zaznaje osoba wchodząca do La Bambouseraie. Końcówki bambusa stanowią zwieńczenia głównej oprawy i ozdobione zostały diamentami.

Nowoczesny pierścionek zaręczynowy z ametystem

Powrót