Pierścionek z morganitem i motywem roślinnym na obrączce.
pierścionki

Pierścionek z morganitem

Autor: Piotr Zieliński

Morganit, zwany też “różowym szmaragdem”, jest wysoko cenioną odmianą berylu. Odkryty został na wybrzeżu Madagaskaru w roku 1910. Swoją nazwę otrzymał po znanym finansiście J. P. Morganie, który był bankierem i kolekcjonerem minerałów.

Subtelny kolor morganitu wynika ze śladowych ilości manganu. W kamieniu tym dodatkowo zachodzi unikatowe zjawisko optyczne zwane plechroizmem. Polega ono na zmianie barwy z różowo-żółtej do różowo-niebieskiej, w zależności od kąta padania światła. 

Projekt pierścionka z morganitem.

Od dawna myślałem o wykonaniu wyjątkowej biżuterii z tym kamieniem. Bardzo się ucieszyłem, gdy skontaktowała się ze mną Pani Ewelina w sprawie wykonania pierścionka z dużym morganitem. Zależało mi, aby kamień do tego projektu pochodził właśnie z Madagaskaru, skąd pochodzą najcenniejsze okazy tego minerału.

Pierścionek z morganitem na dłoni wygląda zjawiskowo.

Po rozległych poszukiwaniach znalazłem dostawcę, który miał kamień odpowiedniej jakości. Morganit miał masę 8.50 ct, piękną różową barwę oraz wysoką czystość. Zaprojektowałem do niego roślinną kompozycję w postaci stylizowanych liści miłorzębu. Aby pierścionek się nie okręcał na palcu, wewnątrz obrączki zaprojektowałem odchylane motylki, które ściślej przylegają do palca. Całość została wykonana w różowym złocie 585.

Pierścionek z morganitem i roślinnym motywem liści na obrączce.

Powrót