Spinel co to
pierścionki

Pierścionek ze spinelem i turkusami

Autor: Piotr Zieliński

To dobry kandydat na miano najbardziej niedocenionego klejnotu w historii. Jego kryształy stały się znane jako Rubiny Balas. Niektóre były skarbem królów i cesarzy, często przechodząc z rąk do rąk jako łupy wojenne. Dopiero współczesna technologia przyczyniła się do rozwiania zamętu co do ich tożsamości. 

Jednym z najbardziej znanych przykładów jest tzw. "Rubin Czarnego Księcia". Ośmiokątny klejnot, prawdopodobnie wydobyty został w górach Afganistanu. Po raz pierwszy pojawił się w historycznych zapisach XIV-wiecznej Hiszpanii i był własnością muzułmańskich i hiszpańskich królów, zanim Edward, książę Walii - "Czarny Książę" - otrzymał karminowo czerwony kamień w 1367 roku jako zapłatę za zwycięstwo w bitwie. Klejnot przetrwał jego epokę. Przetrwał pożary, próby kradzieży i naloty bombowe II wojny światowej, stając się, obok diamentu Koh-i-Noor, jednym z centralnych punktów koronnych klejnotów Anglii.

Jednak w 1789 r. mineralog Jean Baptiste Louis Rome de Lisle zidentyfikował ten kamień, jako nowy minerał, a nie rubin. Spinel jest tlenkiem magnezu i glinu, występującym w wielu kolorach. Podobnie jak diament, kryształy spinelu mogą tworzyć idealne oktahedrony (ośmiościany składające się z dwóch połączonych piramid). Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa spinella, odnoszącego się do jego stożkowych kryształów. 

Historia spinelu stała się inspiracją do zrealizowania wyjątkowego projektu. W centrum został osadzony “niedoceniony klejnot”. Jego krwistoczerwona barwa kontrastuje z turkusami zakutymi po bokach obrączki i pod główną oprawą, która rozwidla się i płynnie przechodzi w obrączkę. Pierścionek został wykonany w białym złocie próby 585.



Jaki pierścionek ze spinelem?

Powrót