Pierścień w stylu chinoiserie
pierścionki

Pierścień w stylu chinoiserie

Autor: Piotr Zieliński

Chinoiserie to eklektyczny styl w sztuce, wzornictwie i architekturze europejskiej, nawiązujący do kultury chińskiej. Pojawił się on we Francji w połowie XVII wieku i szybko opanował inne kraje Europy, takie jak Niemcy czy Anglię. W XVIII wieku stał się jednym z synonimów ówczesnego luksusu.  

Pierścionek zaręczynowy z emalią w stylu chinoiserie

W ostatnich latach, w związku z integracją Chin ze światową gospodarką, moda na chinoiserie odżywa. Jak przenieść ten fascynujący styl do świata biżuterii? Poszukiwania inspiracji rozpocząłem od głębokiego studium dawnej sztuki chińskiej, jak i europejskiego chinoiserie. Następnie wykonałem projekt pierścionka.

Już sama bryła ozdoby jest nietypowa, jakby pochodziła z innej epoki. Kluczowym elementem jest rajski ptak oraz rząd czarnych brylantów osadzony nieregularnie wzdłuż osi pierścionka. Orientalne motywy roślinne oraz kwiatowe zostały wygrawerowane na płaskiej powierzchni. Następnie przestrzeń negatywowa została wydrążona tak, aby nadać kompozycji trójwymiarowości. Ostatnim elementem było wypełnienie jej emalią.

To proces, który będę chciał częściej wykorzystywać w swoich pracach. Technika ta jest bardzo złożona, wymaga ogromnej staranności i wielu godzin pracy, aby osiągnąć pożądany efekt. Zastosowałem emalię, która jest półtransparentna. Ten zabieg nadaje pięknego kontrastu tworząc z czerwono złotej kompozycji prawdziwe chinoiserie.

Pierścionek z ptakiem na zamówienie

Powrót