Pierścionek w kształcie humbaka
pierścionki

Pierścionek humbak

Autor: Piotr Zieliński

Dorosły humbak waży około 30 ton, czyli mniej więcej tyle, co ciężarówka z pełnym ładunkiem. Ten kilkunastometrowy wieloryb zadziwia jednak zwinnością. Naukowców szczególnie zaintrygowała łatwość, z jaką to masywne zwierzę manewruje w wodzie, zataczając niewiarygodnie ciasne kręgi. 

Pierścionek zaręczynowy z humbakiem

Odkryto, że tajemnica tkwi w kształcie płetw. Przednia ich krawędź nie jest gładka, jak w wypadku skrzydeł samolotu, lecz pokryta licznymi guzkami. Kiedy humbak wykonuje podwodne ewolucje, guzki te zwiększają siłę nośną i zmniejszają opór wody. Jak to się dzieje? 

Kiedy humbak się porusza, woda opływa guzki i w rezultacie tworzy się na nich mnóstwo wirów. Zwiększa to siłę nośną humbaka, umożliwiając mu odchylanie płetw pod dużym kątem i zachowanie sterowności. 

Niesamowite ewolucje humbaka oraz jego majestatyczny wygląd stał się inspiracją do zrealizowania wyjątkowego pierścionka. Ciało wieloryba jest wykonane z litego złota. Jest on w trakcie ewolucji wokół palca właścicielki. Płetwy oraz górna szczęka wysadzane są czarnymi diamentami, symbolizującymi tajemnicę zwinności ssaka.

Pierścionek zaręczynowy w kształcie humbaka

Pierścionek w kształcie humbaka z czarnymi diamentami

Powrót