Pierścionek w kształcie humbaka
pierścionki

Pierścionek humbak

Autor: Piotr Zieliński

Dorosły humbak waży około 30 ton, czyli mniej więcej tyle, co ciężarówka z pełnym ładunkiem. Ten kilkunastometrowy wieloryb zadziwia jednak zwinnością. Naukowców szczególnie zaintrygowała łatwość, z jaką to masywne zwierzę manewruje w wodzie, zataczając niewiarygodnie ciasne kręgi. 

Pierścionek zaręczynowy z humbakiem

Walka o pozycję społeczną nie jest tylko domeną wilków. Rywalizacja o wpływy toczy się zarówno w świecie biznesu jak i polityki od zarania dziejów. Dziś nie polega ona już na walce wręcz, ale na skutecznej strategii i umiejętnym wpływaniu na opinię publiczną. Prawdziwy wilk nic nie pozostawia przypadkowi. Doskonale planuje swoją taktykę oraz umiejętnie kreuje swój wizerunek.

Pierścionek zaręczynowy w kształcie humbaka

Odkryto, że tajemnica tkwi w kształcie płetw. Przednia ich krawędź nie jest gładka, jak w wypadku skrzydeł samolotu, lecz pokryta licznymi guzkami. Kiedy humbak wykonuje podwodne ewolucje, guzki te zwiększają siłę nośną i zmniejszają opór wody. Jak to się dzieje?

Kiedy humbak się porusza, woda opływa guzki i w rezultacie tworzy się na nich mnóstwo wirów. Zwiększa to siłę nośną humbaka, umożliwiając mu odchylanie płetw pod dużym kątem i zachowanie sterowności.

Pierścionek w kształcie humbaka z czarnymi diamentami

Powrót

Najnowsze wpisy na Instagramie

#ZIELINSKIART