Pierścionek retro z turmalinem i diamentami w zielonym złocie
pierścionki

Pierścionek retro z turmalinem

Autor: Piotr Zieliński

Słowo „retro” pochodzi od łacińskiego przedrostka, który dosłownie oznacza „wstecz” lub „w przeszłość”. Może ono przywodzić na myśl modernizm z lat powojennych przejawiający się w ówczesnej sztuce użytkowej. 

Styl retro często odnosi się też do nowych rzeczy, które wykazują cechy przeszłości. W przeciwieństwie do historycyzmu pokoleń romantycznych, to głównie najnowszą przeszłość retro stara się podsumować, koncentrując się na produktach, modach i stylach artystycznych począwszy od czasów rewolucji przemysłowej. Można powiedzieć, że styl ten symbolizuje zasadniczą zmianę w naszym postrzeganiu przeszłości.

Ta zmiana optyki stanowi dla mnie źródło inspiracji. W moich pracach nieraz łączę ze sobą nowoczesną funkcjonalność z dawnym wzornictwem. Dlatego bardzo się ucieszyłem, gdy napisał do mnie Pan Przemek z prośbą o zaprojektowanie pierścionka w stylu retro. Miał on nawiązywać do dawnych, modernistycznych wyrobów z dużymi kamieniami, przy jednoczesnym zachowaniu precyzyjnego, nowoczesnego wykończenia.

Pracę rozpocząłem od znalezienia odpowiedniego kamienia. Wybrałem chromowy turmalin o masie 5 ct, pochodzący z Mozambiku. Kontur kamienia wpisałem w markizę, którą następnie podzieliłem na cztery ćwiartki o tym samym kształcie. Wzdłuż osi markizy wyprofilowałem ozdobne lustra zbiegające się do gniazda kamienia. W każdej ćwiartce zostały oprawione brylanty wykończone koronką, a całość została wykonana ręcznie w zielonym złocie 585.

Pierścionek z zielonego złota turmalinem na dłoni.

Pierścionek z zielonym turmalinem na dłoni.

Zielony turmalin z diamentami w pierścionku retro z zielonego złota.

Powrót