Pierścionek z prostokątnym tanzanitem
pierścionki

Pierścionek z prostokątnym tanzanitem

Autor: Piotr Zieliński

W 1967 w północnej Tanzanii pewien członek plemienia Masajów natknął się na wystające z ziemi intensywnie niebieskie kryształy. Specjaliści podejrzewali, że odkryto wówczas nowy depozyt szafirów. Jednak po dokładniejszym zbadaniu próbek okazało się, że jest to nieznany dotąd minerał.

W kryształach zauważono charakterystyczne zjawisko zmiany koloru w zależności od polaryzacji światła przechodzącego przez kryształ. Objawiało się to przemianą barwy niebieskiej w fioletową.

To właśnie zdumiewające zjawisko pleochroizmu powoduje, że tanzanit jest wyjątkowym kamieniem, który nadaje biżuterii tajemniczego, a zarazem bajkowego wyrazu.

Klejnot do tego projektu został kupiony w legendarnej kopalni znajdującej się na terenie Merelani Hills, gdzie minerał został odkryty. Następnie surowiec przebył długą drogę do Dżajpuru w Indiach. Tam surowy minerał został przeistoczony w klejnot o szlifie szmaragdowym, a następnie wysłany do mojej pracowni.

Kolejnym etapem było dobranie kompletu brylantów i oprawienie wszystkich kamieni w białym złocie. Cały proces zajął kilka tygodni, jednak efekt końcowy przerósł oczekiwania klienta.

Pierścionek zaręczynowy na zamówienie z tanzanitem

Powrót