Pierścionek zaręczynowy z pingwinem
pierścionki

Pierścionek Lód Arktyki

Autor: Piotr Zieliński

Według niektórych naukowców wkroczyliśmy w nową epokę geologiczną zwaną antropocenem, kiedy to ludzie wywierają coraz bardziej zauważalny wpływ na całą planetę. Utrzymujące się ocieplenie klimatu prowadzi do sytuacji, gdy proces topnienia lodów staje się nieodwracalny. Jak miałoby do tego dojść? 

Pierścionek z pingwinem i niedźwiedziem na zamówienie

Powierzchnia lodu odbija promienie słoneczne. Ale w miarę jak jego pokrywa się kurczy, odsłania znajdujący się poniżej ocean, który tych promieni odbija mniej. Ciemna powierzchnia oceanu absorbuje więcej ciepła, a to z kolei nasila topnienie. Ten samonapędzający się mechanizm wymyka się spod kontroli. Przewidywany wzrost poziomu wód oceanicznych zagraża wielu gatunkom zwierząt takich jak pingwiny cesarskie i niedźwiedzie polarne. 

Ta dramatyczna sytuacja pobudziła mnie do zrealizowania wyjątkowego projektu. Na prostej obrączce stoją dwie postacie. Niedźwiedź polarny wraz z pingwinem trzymają ostatnią bryłę niebieskiego lodu symbolizowaną przez niebieski szafir o kobaltowej barwie. Starają się chronić łapkami ostatnią ostoję swojego środowiska. Pierścionek wykonany został w lodowym złocie 585.

Pierścionek zaręczynowy z motywem zimowym

Pierścionek zaręczynowy z motywem Arktyki

Powrót