Pierścionek zaręczynowy na zamówienie z żółtymi szafirami i diamentami.
pierścionki

Kwiatowy pierścionek z żółtym szafirem

Autor: Piotr Zieliński

Storczyki występują w ogromnej liczbie gatunków — odkryto już około 25000 dziko rosnących, a oprócz tego istnieje przeszło 100000 oficjalnie uznanych mieszanek wyhodowanych w kontrolowanych warunkach. Krzyżowanie roślin odbywa się przez usunięcie niedojrzałych pylników formy matecznej i zapylenie pyłkiem pobranym z formy ojcowskiej.

Hybryda stanowi kombinację cech rodziców. Dlatego hodowca musi się najpierw zastanowić, jaki kwiat chciałby uzyskać. Może chodzić o zwiększenie kwiatów, uzyskanie określonego koloru, lub wzoru jak  prążki czy plamki. Kolejny element do uwzględnienia to zapach. Ustaliwszy to wszystko, hodowca wybiera dwa storczyki, z których ma nadzieję otrzymać potomstwo odznaczające się pożądanymi cechami. 

Ten zdumiewający proces postanowiłem przenieść do świata biżuterii. Projektując poniższy pierścionek postanowiłem połączyć cechy kilku kwiatów, aby uzyskać nowy gatunek, który będzie należał wyłącznie do właściciela pierścionka. W centrum, w pręcikach kwiatu, został osadzony najwyższej klasy żółty szafir. Dopełniają go mniejsze szafiry w tym samym kolorze, osadzone na płatkach. Przechodzą one płynnie w białe diamenty, które zdobią również obrączkę w kształcie liści. Całość została wykonana w białym złocie 585.

Pierścionek zaręczynowy na zamówienie w formie kwiatu wysadzany szafirami i diamentami.

Powrót