Powstał przed erą dinozaurów i uformowaniem się potężnej Kilimandżaro, najwyższej góry Afryki. Przez tysiące lat pozostawał w ukryciu aż do 1967 roku, w którym został znaleziony przez szkockiego geologa Campbella R. Bridgesa na terenie dzisiejszego parku narodowego Tsavo, leżącego na granicy Kenii i Tanzanii.
Początkowo uważano, że Campbell odkrył nowe złoże szmaragdów. Jednak szybko się okazało, że to nowy minerał. Tsavo to surowa, piękna afrykańska dzicz, mająca długą historię gwałtownej aktywności wulkanicznej. Z powodu zmiennych warunków geologicznych kryształy tego minerału ulegały deformacji lub rozpadowi. Dlatego kamienie powyżej 2,5 karata są uważane za bardzo rzadkie i wartościowe.
Do niedawna nieznany, tsavoryt, obecnie stał się następcą szmaragdu. Cechuje go wyjątkowa, głęboko zielona barwa nawiązująca do pięknej afrykańskiej przyrody. Właśnie dlatego jego nazwa pochodzi od regionu, w którym go odkryto. Kamień cechuje się wysokim współczynnikiem załamania światła, dzięki czemu ma większy blask niż szmaragd.
Klejnot w poniższym pierścionku ma ponad 4 ct. Dopełnia go roślinna kompozycja nawiązująca do zachwycającej, afrykańskiej przyrody. Między liśćmi wkomponowane są małe szafiry przypominające krople rosy. Pierścionek został wykonany w białym i żółtym złocie próby 585.