Pierścionek ze szmaragdową kulą z brylantami w żółtym złocie.
pierścionki

Pierścionek ze szmaragdową kulą

Autor: Piotr Zieliński

Urlop w kraju to wspaniała sposobność, aby docenić rodzimą przyrodę. Intensywna zieleń lśniąca w promieniach słońca i szum boru kołyszącego się swobodnie na wietrze to prawdziwy balsam na skołatane miejskim zgiełkiem nerwy. Prawdą jest to co śpiewał pewien kolega po fachu, "polana rozwiane myśli scala".

Symbol drzewa od wieków powiązany jest z pokojem i wiecznym szczęściem. 

Na przykład w biblijnej Księdze Rodzaju spisanej ok 3500 lat temu można przeczytać: "Bóg sprawił, że wyrosło z ziemi wszelkie drzewo ponętne dla wzroku i dobre, by mieć z niego pokarm, a także drzewo życia w środku ogrodu”. Najwyraźniej więc gdyby Adam pozostał posłuszny Stwórcy, z czasem Bóg pozwoliłby mu jeść z tego drzewa na znak uznania go za godnego życia wiecznego - doskonałego szczęścia i harmonii. Istnienie drzewa życia (oprócz drzewa poznania dobra i zła) w Edenie wskazywało na taką możliwość.

Indywidualny projekt pierścionka ze szmaragdem i motywem drzewa.

Aby przenieść tą wyjątkową symbolikę do świata biżuterii postanowiłem zaprojektować pierścionek z motywem drzewa. Projekt obejmował kilka wariantów. Pan Dawid zdecydował się na pierścionek, w którym koronę drzewa stanowi szmaragd oszlifowany na kształt kuli. Od razu pojawił się jednak problem. Takiego kamienia nigdzie się nie kupi, ani nawet nie zobaczy. Gdy zacząłem się zagłębiać w temat, nikt o czymś takim nawet nie słyszał. Jedynym wyjściem było znalezienie surowego kryształu, który następnie zostałby oszlifowany na kształt sfery.

Surowe szmaragdy przypominają cukierki.

U brokera w Hongkongu znalazlem 17 karatowy kamień pochodzący z Zambii. Został wyselekcjonowany z parceli trzech surowych kryształów. Zakup tego typu wiąże się z ogromnym ryzykiem. Nigdy nie wiadomo co jest wewnątrz szmaragdu, którego struktura przeważnie wiąże się z inkluzjami. Podczas szlifowania takie spękaliny mogą pod wpływem temperatury postępować w głąb. Przez to nie jeden kamień ulega uszkodzeniu w trakcie procesu. Zadania podjął się na zamówienie mój szlifierz z Włoch. Odetchnąłem z ulgą gdy wysłał mi zdjęcie gotowego, oszlifowanego klejnotu.

Pierścionek ze szmaragdem na zamówienie

Kamień oprawiony został w cztery łapy i okraszony aureolą wysadzaną diamentami. Konstrukcja pierścienia w postaci złotych konarów łączy się w dolnej części obręczy tworząc pień z podstawą umożliwiającą postawienie pierścionka w gablocie lub na toaletce. Całość została wykonana w żółtym złocie 585.

Pierścionek z motywem drzewa i szmaragdową kulą i brylantami w żółtym złocie.

Powrót